25.05.2016
11 українських міст реалізують проекти з енергоефективності та відновлюваної енергетики в рамках проекту "Угода Мерів - Демонстраційні проекти"
Версія для друкуВерсія для друку

 

Скорочення споживання природного газу та інших видів викопного палива у містах України, стабілізація місцевих енергетичних ринків та посилення енергобезпеки міст входять до пріоритетних завдань України.  

Аналогічні завдання в країнах Європи вирішує добровільна ініціатива зі сталого енергетичного розвитку міст "Угода Мерів", заснована Європейською Комісією у 2009 році. Сьогодні ця добровільна ініціатива вже охопила понад 6600 місцевих громад із населенням понад 200 млн жителів у всіх куточках світу, у тому числі - понад 100 міст в Україні.

Ініціатива грунтується на добровільних зобов'язаннях місцевих органів влади поліпшувати якість життя мешканців за рахунок підвищення ефективності використання енергії та розширення сфери використання енергії з поновлюваних джерел, досягаючи при цьому скорочення викидів СО2 щонайменше на 20% до 2020 року. Нова ще амбітініша ціль - на 40% до 2030 року. 

Серед міст, які приєдналися до цієї добровільної угоди в Україні 51 вже має у своєму розпорядженні довгострокові інвестиційні стратегії енергоефективності та відновлюваної енергетики - Плани дій зі сталого енергетичного розвитку до 2020 року (ПДСЕР). Це робить їх привабливими в очах інвесторів та міжнародних донорів і надає конкурентні переваги.

Враховуючи значний поступ України у розробці ПДСЕР, Європейська комісія започаткувала масштабну програму надання фінансової та технічної підтримки найбільш успішним учасникам Угоди мерів у втіленні їх енергетичних планів. 

У 2014 році у ході конкурсу "Угода Мерів - Демонстраційні проекти" на умовах співфінансування відібрано 11 проектів з енергоефективності та відновлюваної енергетики, спрямованих на реалізацію ПДСЕР у містах-учасниках Угоди мерів а Україні. Загальна вартість грантової допомоги для України становить 7,6 млн. євро. Грантова компонента складала не більше 80% бюджету проекту. Переможцями конкурсу стали 11 міст, серед яких: Жмеринка, Долина, Конотоп, Самбір, Жовква, Вознесенськ, Нововолинськ, Славутич, Гола Пристань, Краматорськ та Мена. 

Сьогодні ці міста активно реалізують проекти та отримують перші результати у сфері скорочення викидів та енергоефективності. Очікуване завершення усіх проектів - 2018 рік.

Варто відзначити, що усі міста-переможці - це активні міста-члени Асоціації міст України.

Читати детальніше про проекти міст-переможців у рамках програми "Угода Мерів - Демонстраційні проекти"

 

Всі новини