15.06.2016
АМУ підтримує законопроект про внесення змін до Бюджетного кодексу
Версія для друкуВерсія для друку

щодо фінансування видатків на органи місцевого самоврядування сіл, селищ, міст районного значення

У Комітеті Верховної Ради України з питань бюджету знаходиться на розгляді доопрацьований проект Закону «Про внесення змін до Бюджетного кодексу України щодо фінансування видатків на органи місцевого самоврядування сіл, селищ, міст районного значення» (№4208 від 11.03.2016).

Відповідно до статей 140 і 143 Конституції  України та статті 28 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» органи місцевого самоврядування мають право об’єднуватися та укладати угоди з метою проведення спільних програм, реалізації спільних проектів на договірних засадах у рамках виконання власних повноважень.

В доопрацьованому законопроекті  №4208 пропонується виключити норму щодо термінів укладання договорів про передачу коштів між місцевими бюджетами до 1 серпня року, що передує плановому (статті 93 Бюджетного кодексу України).

Згідно з статтею 81 Кодексу міжбюджетні відносини – це відносини між державою, Автономною Республікою Крим та територіальними громадами щодо забезпечення відповідних бюджетів фінансовими ресурсами, необхідними для виконання функцій, передбачених Конституцією України та законами України.

Відповідно до статті 93 Кодексу місцева рада може передати кошти на здійснення окремих видатків місцевих бюджетів іншій місцевій раді у вигляді міжбюджетного трансферту до відповідного місцевого бюджету у випадках коли органи місцевого самоврядування не в змозі самостійно та ефективно приводити видатки на виконання власних повноважень для передачі частини таких повноважень іншим органам місцевого самоврядування, які зможуть забезпечити їх ефективне виконання.

Однак, суттєвим обмеженням щодо здійснення такої передачі є необхідність укладання відповідного договору до 1 серпня року, що передує плановому, адже необхідність такої передачі часто виникає в процесі складання місцевих бюджетів в терміни після 1 серпня року, що передує плановому. Виникає ситуація, коли місцеві бюджети позбавлені можливості залучення необхідних ресурсів для фінансування програм та заходів на договірній основі через внесення кардинальних змін до бюджетного та податкового законодавства в процесі планування місцевих бюджетів.

Передача міжбюджетних трансфертів між місцевими бюджетами здійснюється  з метою забезпечення відповідних бюджетів фінансовими ресурсами, необхідними для виконання територіальними громадами покладених на них функцій.

Асоціація міст України надіслала лист до парламентського Комітету з питань бюджету, в якому висловлює підтримку законопроекту № 4208 пропонує ухвалити його в цілому як закон. 

Всі новини