01.02.2013
АМУ занепокоєна ситуацією, що склалася у відносинах між НАК «Нафтогаз України» та комунальними підприємствами теплопостачання
Версія для друкуВерсія для друку
25 січня АМУ отримала відповідь від Мінрегіону на звернення щодо нагальних проблем місцевого самоврядування, зокрема, щодо списання заборгованості за природний газ та щодо взаємовідносин з НАК «Нафтогаз України»

Міністерство регіонального розвитку, будівництва та житлово- комунального господарства розглянуло Звернення Асоціації міст України прийняте Загальними зборами  уповноважених представників органів місцевого самоврядування щодо необхідності вирішення нагальних проблем місцевого самоврядування.

Міністерство,в  рамках повноважень, дає відповіді на питання:

 • Щодо списання заборгованості комунальних підприємств минулих років за спожитий природний газ.
 • Щодо доведення лімітів на постачання природного газу для підприємств теплокомуненерго у чітко визначений термін та укладання договорів з НАК «Нафтогаз України» на постачання природного газу тільки на основі типового договору згідно з постановою Кабінету  Міністрів  України від 07.10.2009 № 1087.
 • Щодо передбачення в Законі України «Про Державний бюджет України на 2013 рік» субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на погашення заборгованості з різниці в тарифах на теплову енергію, послуги з централізованого водопостачання та водовідведення, що вироблялися, транспортувалися та постачалися населенню, яка виникла у зв'язку з невідповідністю фактичної вартості теплової енергії та послуг з централізованого водопостачання та водовідведення тарифам, що затверджувалися та/або погоджувалися органами державної влади чи місцевого самоврядування в обсязі не менше 6 млрд. грн., що утворилася за період 2011- 2012 років.
 • Щодо прийняття концептуального документу з питань реформи місцевого самоврядування та територіальної організації влади..
 • Щодо повернення сільським, селищним, міським радіш функції здійснення державного архітектурно-будівельного контролю (видача дозволів на початок будівельних робіт, прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів, недопущення самовільної забудови);
 • Щодо врахування в тарифах на комунальні послуги витрат на впровадження енергоощадних технологій та енергоефективного обладнання, враховуючи терміни окупності таких проектів.
 • Щодо заміни виділення субвенцій місцевим бюджетам з державного бюджету на відшкодування різниці в тарифах на теплову енергію, послуги з централізованого водопостачання та водовідведення на виділення коштів з державного бюджету напряму енергетичним компаніям, які постачають природний газ та електроенергію для утримання на певному рівні цін н енергоносії протягом періоду, на який затверджений тариф на житлово- комунальні послуги.
 • Щодо забезпечення одночасності набрання чинності Законом України «Про службу в органах місцевого самоврядування» з набранням чинності Законом України «Про державну службу», включно з положеннями які стосуються умов оплати праці службовців органів місцевого самоврядування та їхніх соціальних гарантій.

Ознайомитись з відповіддю Мінрегіону


 

 
Держпідприємництво зупинила дію наказу, що дозволяв НАК "Нафтогаз України" завищувати ціну на природний газ
Державна служба України з питань регуляторної політики та розвитку підприємництва зупинила дію наказу Мінпаливенерго № 288 від 15 липня 2010. Наказ суперечив постановам Національної комісії, що здійснює регулювання у сфері енергетики № 813 від  13 липня 2012 р. та Кабінету міністрів "Про забезпеченння єдиного підходу до формування тарифів на житлово-комунальні послуги" № 860.

АМУ неодноразово зверталася до Уряду щодо скасування  наказу Мінпаливенерго. Він  дозволяв НАК "Нафтогаз України" завищувати ціну на  природний газ, який витрачається на потреби населення, для комунальних підприємств теплоенергетики майже втричі, що призводило до отримання значних  додаткових збитків.

Ознайомитись з відповіддю Держпідприємництва

 


 

Спільне звернення  АМУ та Міжгалузевої асоціації «Укртеплокомуненерго» до керівництва держави з приводу  загрози сталому проходженню опалювального сезону (16 січня 2013 року)

 

На численні прохання керівників вітчизняних теплопостачальних підприємств Асоціація міст України та Міжгалузева асоціації «Укртеплокомуненерго» звернулися до керівництва держави з приводу загрозливої ситуації щодо сталого проходження опалювального сезону 2012-2013 рр.

Колективи підприємств, розуміючи свою відповідальність за своєчасне забезпечення теплом населених пунктів, зробили все можливе, щоб технічно підготувати системи теплопостачання до опалювального сезону і вчасно розпочали його. Але, через неконструктивну позицію НАК «Нафтогаз України» опалювальний сезон під загрозою.

АМУ та асоціація «Укртеплокомуненерго» просять вжити заходів.

Звернення до Голови Верховоної Ради України В.Рибака 

Звернення до Віце-прем'єр-міністра України О.Вілкула

Звернення до Міністра регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства Г.Темника

 

 

Міські голови висловлюють стурбованість.

 

Щотижнево міста в різних регіонах України отримують попередження від облгазів про відключення підприємств теплокомуненерго від постачання природного газу.

Бажання отримання додаткових прибутків переборює здоровий глузд. НАК «Нафтогаз України» безпідставно вимагає від комунальних підприємств сплатити за природний газ, який використовується для потреб населення, за ціною 4700 гривень за 1000 м3, яка майже втричі перевищує тариф, встановлений державною - 1309 гривень за 1000м3. Для цього використовуються такі прийоми: 

 • не доводяться взагалі або встановлюються занижені ліміти на використання природного газу на потреби населення з наступним нарахуванням понадлімітних об’ємів природного газу за комерційною ціною 4700 гривень за 1000 м3;
 • занижується у 2-3 рази частка об’єму природного газу, використаного для виробництва теплової енергії, яка споживається населенням та має оцінюватися в 1309 грн. за 1000 м3, під час підписання актів приймання-передачі природного газу;
 • не враховуються нормативні технологічні витрати теплової енергії в обсязі природного газу за ціною 1309 гривень за 1000 м3, який використовується для виробництва та реалізації теплової енергії для населення.Це призводить до збитків комунальних підприємств, до зростання їхньої заборгованості за природний газ на суму 2,5-3,0 млрд. гривень на рік. Ситуація для комунальних підприємств теплопостачання ще погіршується нарахуванням відповідних штрафних санкцій з боку енергопостачальних компаній на підприємства-боржники.

НАК «Нафтогаз України», користуючись своїм монопольним становищем, тисне на комунальні підприємства теплопостачання, примушуючи їх підписати:

 • додаткові угоди щодо коригування обсягів природного газу на 4 квартал 2012 рік для потреб населення, а саме в частині зменшення майже вдвічі лімітів, а по окремих містах до 12-14 % від потреби;
 • акти приймання-передачі природного газу за жовтень та листопад із завищеними обсягами природного газу для виробництва теплової енергії, яка споживається бюджетними установами та іншими організаціями на 40-50%, що в грошовому еквіваленті збільшує оплату за енергоносії для комунальних підприємств на 60-80%. В окремих випадках об’єми газу за комерційною ціною безпідставно підвищуються втричі.

Але, не підписання вищеназваних документів підприємствами комунальної теплоенергетики тягне за собою відмову НАК «Нафтогаз України» підписувати договори з теплопостачальними підприємствами про організацію взаєморозрахунків на погашення різниці в тарифах на послуги теплопостачання.А це, в свою чергу, зумовлює накопичення боргів теплокомуненерго та доведення їх до критичного фінансового стану. 

Разом з тим, відсутність актів приймання-передачі газу, використаного для виробництва теплової енергії що споживається населенням, призводить ще й до недоотримання комунальними підприємствами коштів з бюджету, передбачених як компенсація за надані послуги по пільгам та субсидіям для населення.

Чим може закінчитись це протистояння теплокомуненерго і НАК «Нафтогазу»? Звичайно, перемогою монополіста, адже у нього – кран.

АМУ закликає Уряд терміново вирішити проблему. Асоціація  зверталася до Прем’єр-міністра М.Азарова з проханням підтримати ініціативу Правління АМУ щодо проведення спільної зустрічі відповідальних членів Кабінету Міністрів України з представниками АМУ для вирішення критичної ситуації, у якій опинилися комунальні підприємства теплоенергетики.

 

Всі новини