16.11.2012
Аналітична оцінка проблем казначейського обслуговування місцевих бюджетів
Версія для друкуВерсія для друку

У зв’язку з тим, що ситуація з казначейським обслуговуванням місцевих бюджетів не змінилася у бік покращення, Правління Асоціації міст України прийняло звернення до Уряду. Звернення грунтувалось на основі аналізу даних більше 120 органів місцевого самоврядування України. Аналітичним центром АМУ було надіслано до членів АМУ запит, що включав такі основні індикатори оцінки проблем казначейського обслуговування місцевих бюджетів:

  • з якого часу почалися масові затримки Держказначейством;
  • кількість затримок з боку Держказначейства;
  • середня тривалість затримок (дні);
  • загальний обсяг затриманих грошей (тис. грн.);
  • найбільш проблемні рахунки, що блокуються (коди КЕКВ).

В більшості органів місцевого самоврядування проблеми з масовими затримками Держказначейством почалися вже влітку (АМУ зверталася в липні до Прем’єра, тоді вдалося розблокувати платежі більшості місцевих бюджетів). Найбільш проблемний місяць це вересень – найбільш масові затримки і блокування, що й до сьогодні турбують органи місцевого самоврядування.

Більшу частину затриманих платіжних доручень та заблокованих рахунків складають так звані незахищені статті видатків місцевих бюджетів: житлово-комунальне господарство, транспорт, утримання установ бюджетної сфери та соціальної інфраструктури, забезпечення дорожнього господарства та сфери благоустрою, капітальні видатки тощо.

Слід зазначити, що затримки та блокування коштів навіть на 3-5 днів створюють серйозні проблеми в органів місцевого самоврядування. Для прикладу, затримані платіжні доручення на відрядження зривають важливі судові засідання за участі органів місцевого самоврядування. Таким чином, юристи міських рад не можуть ефективно захищати інтереси мешканців відповідних населених пунктів. Аналогічно і по іншим сферам. Ще одним прикладом може слугувати ситуація, коли органи місцевого самоврядування через заблоковані рахунки не можуть на протязі місяця (на сьогодні в більшості органів місцевого самоврядування тривалість затримок складає більше 30 днів) виконати свої зобов’язання за угодами з надання послуг або виконаних робіт. Тоді надавачі таких послуг або виконавці робіт виставляють штрафні санкції та нараховують пеню. Таким чином, органи місцевого самоврядування несуть матеріальні збитки з вини держави, а мешканці населених пунктів не отримують відповідних послуг.

Необхідно звернути увагу на те, що якщо влітку блокувалися незначні суми, то сьогодні рахунок пішов вже пішов на мільйони. Тільки по даним міст, що доступні для аналізу на сьогодні заблоковано майже 1 млрд. грн. місцевих бюджетів. Якщо екстраполювати ці показники на всю України, то можна говорити про те, що сьогодні держава безвідсотково кредитується в розмірі 3-4 млрд. грн. за рахунок місцевих бюджетів. Такий спосіб підтримки ліквідності єдиного казначейського рахунку впливає негативно на якість життя в більшості населених пунктів, а негативні наслідки від таких дій ще довго прийдеться виправляти.

Підготовлено Аналітичним центром

Асоціації міст України

 

 

Всі новини