10.02.2012
Асоціація направила пропозиції до законопроектів щодо дошкільної освіти
Версія для друкуВерсія для друку

Інформує Аналітичний центр АМУ

На розгляді Комітету Верховної Ради України з питань науки та освіти перебувають проекти законів України стосовно дошкільної освіти:

  • «Про внесення змін до Закону України «Про дошкільну освіту» (щодо виховання рідною мовою) (№ 9714, 16.01.2012);
  • «Про внесення змін до Закону України «Про дошкільну освіту» (щодо організації навчально-виховного процесу) (№ 9714-1,16.01.2012);
  • «Про внесення змін до Закону України "Про дошкільну освіту" (щодо безоплатного харчування дітей, які досягли п’ятирічного віку) (№9640, 23.12.2011).

Документи розглядалися під час засідання Секції з питань освіти АМУ за участі керівників 20 міських управлінь освіти з 10 областей України. За результатами розгляду сформовано зауваження та пропозиції.
Законопроекти №9714 та №9714-1 передбачають створення дошкільних навчальних закладів та/або окремих груп, в яких виховання дітей здійснюється регіональними мовами або мовами меншин. Окрім цього, передбачено можливість створення інклюзивних груп у дошкільних навчальних закладах. У пояснювальних записках до законопроектів зазначено, що їх реалізація не потребує  додаткових коштів з державного бюджету та не впливає на видаткову та/або доходну частину державного чи місцевих бюджетів. Однак, створення нових дошкільних закладів або окремих груп, в яких виховання дітей здійснюється регіональними мовами або мовами меншин, та інклюзивних груп потребуватиме додаткового фінансування, а також додаткових  відповідних кадрів.
Асоціація міст України не підтримує законопроекти, оскільки вони покладають на органи місцевого самоврядування додаткові матеріальні та кадрові зобов’язання без забезпечення їх фінансування.
Експерти АМУ запропонували доповнити законопроекти № 9714, 9714-1, 9640 такими нормами:

  • Рішення  про  утворення  дошкільних навчальних закладів або окремих груп, в яких виховання дітей здійснюється регіональними мовами або мовами меншин, інклюзивних груп приймається з урахуванням освітніх запитів населення, за умови наявності необхідної  матеріально-технічної та методичної бази, відповідних педагогічних кадрів і приміщень, що відповідають санітарно-гігієнічним вимогам.
  • Кабінету Міністрів України прийняти нормативно-правовий акт із  запровадження інклюзивного навчання у дошкільних закладах.
  • Передбачити фінансування з державного бюджету харчування в дошкільному закладі дітей, які досягли п’ятирічного та старшого дошкільного віку (від 5 до 6 (7) років).

АМУ направила лист Голові парламентського  Комітету з питань науки і освіти із вищевказаними зауваженнями та пропозиціями.
Враховуючи пряму вимогу Конституції України (частина 3 статті 142), у листі вимагається врахувати в остаточних редакціях законопроектів необхідність компенсування зазначених видатків місцевих бюджетів з державного бюджету.
 

Всі новини