14.06.2016
Асоціація пропонує повернути на доопрацювання законопроект, який запроваджує обов’язкове харчування для всіх учнів за рахунок коштів місцевих бюджетів
Версія для друкуВерсія для друку

висновок направлено в парламентський Комітет з питань науки і освіти

На розгляді у парламентському Комітеті перебуває проект Закону «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України (обов’язковості харчування учнів загальноосвітніх навчальних закладів)» (№4682).

Документ пропонує:

- запровадити обов’язкове харчування за рахунок коштів місцевих бюджетів для всіх учнів,

- розширити категорії дітей, які забезпечуватимуться безкоштовним харчуванням у школах. Згідно з пояснювальною запискою, додатково пропонується забезпечити харчуванням 2,2 млн дітей, а на забезпечення таких повноважень необхідно 6 млрд грн.

Експерти АМУ зазначають, що такий розрахунок не враховує збільшення видатків на організацію харчування дітей, пов’язаних із:

- збільшенням кількості дітей, які харчуватимуться (розширення їдальні, забезпечення додатковим обладнанням, збільшення кількості персоналу і т.д.);

- розширенням категорій дітей, які забезпечуватимуться безкоштовним харчуванням.

Відповідно до статті 142 Конституції України «витрати органів місцевого самоврядування, що виникли внаслідок рішень органів державної влади, компенсуються державою». З метою дотримання конституційних положень, Асоціація пропонує виключити норми щодо обов’язку фінансування видатків на харчування дітей із місцевого бюджету або внести зміни до податкового та бюджетного законодавства, що забезпечать покриття відповідних видатків за рахунок збільшення власних надходжень місцевих бюджетів. Альтернативним варіантом вирішення питання фінансування таких видатків може бути збільшення розміру освітньої субвенції.

Окрім цього, законопроект містить внутрішні неузгодженості. Так, змінами до абзацу другого частини третьої статті 21 Закону України «Про загальну середню освіту» пропонується розширити категорії дітей, які забезпечуються безкоштовним харчуванням, у той же час у наступному абзаці передбачається можливість співфінансування за рахунок батьківської плати харчування всіх категорій дітей 1-11(12) класів.

Зважаючи на недоліки законопроекту, Асоціація міст України пропонує повернути на доопрацювання законопроект №4682. Відповідний лист направлено в парламентський Комітет з питань науки і освіти.

Всі новини