07.04.2016
Асоціація звернулася до Уряду щодо забезпечення зарахування до бюджетів міст обласного значення коштів стабдотації, виділених рішенням Уряду, на потреби фінансування ПТУ
Версія для друкуВерсія для друку

непрофінансована потреба ПТУ становить 94,3%

Асоціація міст України на виконання протокольного доручення Кабінету Міністрів України від 23.03.2016 (витяг з протоколу засідання КМУ №23) інформує.

Схвалена Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 1 квітня 2014 р. №333-р «Концепція реформування місцевого самоврядування та територіальної організації влади в Україні» відносить забезпечення професійно-технічної освіти до основних повноважень органів місцевого самоврядування обласного рівня. При цьому повноваження передаються державою органам місцевого самоврядування з огляду на кадровий, фінансовий, інфраструктурний потенціал та ресурси, необхідні для реалізації повноважень на такому рівні.

У відповідності до змін Бюджетного Кодексу України в редакції Закону № 79-VIII від 28.12.2014 (абзац перший частини першої статті 66 БКУ) до складу доходів загального фонду обласних бюджетів зараховується 10 відсотків податку на прибуток підприємств. Обсяг надходжень, за даними Міністерства фінансів у 2015 році склав 3,8 млрд. грн., кошти при цьому призначалися для фінансування професійно-технічної освіти.

Законом про Державний бюджет України на 2015 рік передбачено надання обласним бюджетам субвенції на підготовку робітничих кадрів у сумі 6 млрд. грн., профінансовано, з урахуванням змін 5,6 млрд. грн., а отже,  не використаний станом на 01.01.2016 р. залишок субвенції може бути спрямовано областями на фінансування професійно-технічної освіти в містах обласного значення.

З 1 січня 2016 року Законом України «Про Державний бюджет України на 2016 рік» та змінами до Бюджетного кодексу містам обласного значення було передано повноваження щодо фінансування професійно-технічних навчальних закладів, що, внаслідок відсутності у місцевих бюджетів необхідного обсягу фінансових ресурсів, призвело до виникнення кризової ситуації у системі професійно-технічної освіти. На вирішення цієї проблеми обласним бюджетам було передано у вигляді стабілізаційної дотації 500 млн. грн. на виконання Постанови Кабінету Міністрів України від 4 лютого 2016 року №41-п.

Проведений Асоціацією міст України аналіз фінансування професійно-технічних навчальних закладів по містах обласного значення (станом на 30.03.2016 року) показав, що з 500 млн. грн. коштів стабілізаційної дотації облрадами серед міст обласного значення розподілені лише 189,8 млн. грн., що складає 38% виділеної суми. При цьому загальна ситуація в містах залишається критичною, адже при потребі (за розрахунками головних розпорядників) у 3,31 млрд. грн. незабезпеченість коштами складає 3,12 млрд. грн., тобто, непрофінансована потреба ПТУ становить 94,3%.

Найгірша ситуація склалася у Тернопільській, Харківській та Чернівецькій областях, де фінансування за рахунок стабілізаційної дотації (станом на 30.03.2016 р.) взагалі не було (не профінансована потреба становить 100%). 

Майже аналогічним є стан по Вінницькій, Дніпропетровській, Київській, Миколаївській та Полтавській областях, в потреби не профінансовано на 97-99%.

Дещо кращим є фінансове забезпечення по Донецькій, Закарпатській, Запорізькій, Івано-Франківській, Хмельницькій та Чернігівській областях, в яких рівень недофінансування потреб ПТУ за рахунок коштів стабілізаційної дотації склав від 83 до 90%.

По решті областей питома вага не профінансованих потреб коливається у межах від 92 до 96%.

Звертаючись до Уряду, Асоціація міст України пропонує:

  • забезпечити зарахування до бюджетів міст обласного значення коштів стабдотації, виділених на виконання Постанови КМУ №41 у відповідності до потреб на фінансування ПТУ;
  • передбачити збільшення обсягу фінансових ресурсів, що спрямовуються на потреби фінансування професійно-технічної освіти в містах обласного значення у вигляді стабілізаційної дотації або ж спрямування на відповідні цілі 10 відсотків податку на прибуток підприємств.

Окрім цього, одним із протокольних доручень Уряду від 23.03.2016 передбачалось проведення МОН разом з Мінфіном, обласними, Київською міською держадміністраціями за участю органів місцевого самоврядування, Асоціації міст України селекторної наради з питань фінансування професійно-технічних навчальних. На даний момент доручення Уряду не виконано. Асоціація звернулася до Кабінету Міністрів України з проханням дати розпорядження організаторам наради заздалегідь повідомити Асоціацію міст України щодо часу, місця проведення, а також переліку учасників запланованого заходу.

Всі новини