28.11.2012
Чи матимуть посадові особи органів місцевого самоврядування право на нотаріальні дії щодо спадщини
Версія для друкуВерсія для друку

Парламентський комітет рекомендує подолати вето Президента щодо Закону 

Комітет з питань правової політики рекомендує парламенту повторно прийняти Закон "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо оформлення спадщини", подолавши вето Президента України.  Закон, прийнятий парламентом 16 жовтня,  передбачає, що  посадовим особам сільських, селищних рад та інших органів місцевого самоврядування у населених пунктах, де немає нотаріусів, надаватиметься право здійснювати нотаріальні дії щодо спадщини (№11047). 14 листопада Закон було направлено до парламенту з пропозиціями Президента.
На засіданні Комітету зазначалося, що Президент України вважає неприйнятним надання повноважень сільським, селищним радам щодо оформлення спадщини. Крім того, на його думку, скасування вимоги щодо обов´язкового проведення нормативно грошової оцінки земельних ділянок у разі визначення розміру державного мита при спадкуванні, відповідно до Закону "Про оцінку земель", зменшить надходження до Державного бюджету. Він підтримує пропозицію щодо виключення окремих положень законів "Про Фонд державного майна України" і "Про внесення змін до деяких законів України з питань приватизації щодо реалізації положень Державної програми приватизації на 2012-2014 роки", які стосуються особливостей здійснення оцінки майна для цілей оподаткування, в тому числі стосовно визначення такої оцінки виключним видом діяльності суб´єкта оціночної діяльності.
Президент України зазначає, що після застосування цих норм, з ринку надання послуг з оцінки майна були штучно усунуті раніше сертифіковані оцінювачі, що спричинило подорожчання надання послуг з оцінки майна. З метою уникнення такої ситуації та забезпечення доступності і здешевлення послуг з оцінки майна, забезпечення здорової конкуренції на ринку відповідних послуг, Президент України запропонував в законі забезпечити комплексне і вичерпне врегулювання порушеного питання.
Комітет, підтримуючи пропозиції Президента України щодо необхідності комплексного забезпечення і вичерпного врегулювання проблем в законодавстві з питань оцінки майна та оціночної діяльності, вважає, що вони можуть бути реалізовані шляхом внесення змін до Закону "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо оформлення спадщини" після набрання ним чинності.
Крім того, Комітет наголошує, що "не можна наповнення державного бюджету за рахунок обов´язкового проведення нормативно грошової оцінки земельних ділянок для визначення розміру державного мита при спадкуванні земельних ділянок ставити у залежність від спустошеного гаманця сільських мешканців, які на сьогодні потерпають від свого жебрацького становища".
Водночас, Комітет вважає, що виключення із Закону "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо оформлення спадщини" положень, які надають право посадовим особам, які вчиняють нотаріальні дії, видавати свідоцтво про право на спадщину, руйнує саму ідею цього законодавчого акту щодо доступу до такого виду нотаріальної послуги мешканців сіл та селищ.
Необхідність надання такого права посадовим особам відповідного органу місцевого самоврядування, наголошувалося на засіданні, "обґрунтовується численними зверненнями мешканців сіл та селищ з проханням допомогти вирішити проблему доступу до нотаріальних послуг, оскільки віддаленість населених пунктів від районних центрів і міст, недостатність транспортного сполучення між ними, вікова категорія сільського населення (переважно хворі, немічні, похилого віку пенсіонери) призводить до значних вартісних витрат за вказані послуги, а часто й до неможливості взагалі отримати доступу до нотаріальних послуг, що безперечно створює певну напругу та невдоволення сільського населення, порушує соціальну несправедливість щодо жителів сіл та селищ".
Комітет не підтримує пропозиції Президента України стосовно прийнятого закону і вважає, що це питання необхідно вирішити шляхом створення належних умов зазначеній категорії населення з метою захисту їх прав та законних інтересів.
 

 

Всі новини