27.05.2016
Голова Асоціації міст України В.Кличко: «Ми повинні змусити Парламент відстоювати інтереси місцевих громад»
Версія для друкуВерсія для друку

27 травня відбулося засідання Правління Асоціації міст України

27 травня у Києві відбулося засідання Правління Асоціації міст України. Проводив засідання Голова АМУ, Київський міський голова В.Кличко. Напередодні проведення Українського муніципального форуму, який щороку проводить Асоціація, зібралося чимало проблемних та актуальних для місцевих громад питань.

Відкриваючи засідання, Голова Асоціації В.Кличко зазначив, що Асоціація має ще більш ефективно співпрацювати з Верховною Радою, від якої залежить прийняття багатьох важливих для громад законопроектів: «На жаль, не всі законопроекти приймаються на користь міст. І ми повинні, незалежно від наших політичних поглядів, переконувати депутатів, знаходити аргументи, щоб змусити парламент відстоювати інтереси місцевих громад».

Виконавчий директор Асоціації міст України М.Пітцик, вітаючи учасників засідання, нагадав головам громад, що також слід активно проводити роботу та співпрацювати безпосередньо з її мешканцями. «Асоціацію міст України протягом її довгої історії постійно хочуть позбавити потужності та впливу. Були спроби і від олігархів, і від політиків. Ви про це прекрасно знаєте. Але, як би там не було, ми активно працюємо, представляємо Ваші інтереси та сприяємо проведенню в Україні реформи місцевого самоврядування, опираючись на Європейську хартію місцевого самоврядування».

 

В.Кличко зауважив, що у порядку денному засідання Правління – важливі питання, зокрема, у бюджетній сфері, освітній та медичній галузях, щодо тарифної політики, діяльності органів місцевого самоврядування тощо. З усіх цих питань є доповіді експертів АМУ, які проводять аналіз та моніторинг стану галузі, проводять опитування міських голів щодо проблемних питань та готують на їх основі законодавчі пропозиції.

Обговорення розпочалось з найбільш гострої теми. Голова Асоціації зазначив, що Держбюджет-2016 передбачає, що фінансування ПТУ повністю лягає на плечі місцевих бюджетів. Він підкреслив, що Асоціація міст України ще під час бюджетного процесу попереджала і Уряд, і парламентські Комітети про майбутні фінансові втрати для міст обласного значення. А підсумки першого кварталу 2016 року показали, що міста обласного значення не спроможні забезпечити належне фінансування професійно-технічних навчальних закладів. «Дотація, виділена урядом, – 500 млн грн, не покриває всі потреби закладів професійної освіти. Необхідними є виділення у 2016 році додаткової дотації у сумі 1,5 млрд грн», – зазначив В.Кличко.

Розповідаючи про ситуацію з профтехосвітою Київський міський голова зазанчив, що сьогодні у Києві функціонує 26 профтехучилищ та ліцеїв (фінансування їх коштує столиці додаткові 332 млн грн на рік), які готують робітничі кадри. Столична влада працює над тим, щоб встановлювати тісний контакт з київськими роботодавцями. Саме тому у столиці нещодавно створили Регіональну раду з питань професійно-технічної освіти, куди увійшли представники міської влади, професійно-технічних закладів та київських роботодавців.

«Моя позиція – фінансування ПТУ має відбуватися за рахунок не лише місцевого бюджету,  а й державного, а також за рахунок роботодавців, які формують регіональне замовлення», – підкреслив В. Кличко.

 

Члени Правління у ході дискусії висловили свої бачення щодо вирішення проблемної ситуації у сфері ПТО. Пропозиції та зауваження ляжуть в основу офіційної позиції АМУ щодо захисту прав місцевого самоврядування перед Урядом та Парламентом.

Перший заступник Виконавчого директора АМУ О.Слобожан розповів про інше, не менш гостре питання – чергові законодавчі ініціативи, щодо перерозподілу 30% надходжень від акцизного податку з реалізації суб'єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів до спеціального фонду бюджетів областей, вилучивши їх із загального фонду бюджетів міст, сіл, селищ та об’єднаних територіальних громад (законопроекти №3395 та №4494). Голова Асоціації зазначив: «Мова йде про вилучення таких надходжень із загального фонду бюджетів міст, сіл, селищ, об'єднаних територіальних громад. Це неприйнятні зміни. Ми вимагаємо залишити 100% надходжень від акцизного збору в місцевих бюджетах. Акцизи - один з важливих джерел наповнення кожного міського бюджету».

Асоціація міст України підготувала негативні висновки до парламентський Комітетів на ці законопроекти. Адже спрямування частини місцевого акцизу до обласних бюджетів призведе до зменшення надходжень місцевих бюджетів на 2,9 млрд. грн.

За підсумками обговорення члени Правління підтримали ініціативу створити мобільну робочу групу з числа представників місцевих рад для відстоювання позиції Асоціації в Парламенті та Уряді та активізувати діяльність, спрямовану на збереження існуючої дохідної бази місцевих бюджетів.

 

Що стосується охорони здоров’я - зараз у Парламенті зареєстровано декілька законодавчих ініціатив, спрямованих на реформування системи охорони здоров’я в Україні (№ 4456, 4457). «Але існують деякі застереження. Ці законопроекти передбачають консолідацію коштів на рівні обласних бюджетів та звуження повноважень органів місцевого самоврядування у сфері управління, планування та фінансування галузі охорони здоров’я. А це не відповідає децентралізації», – зазначив В.Кличко.

Також у ході засідання обговорили звернення Тернопільської міської ради щодо передачі органам місцевого самоврядування повноважень в частині встановлення тарифів на теплову енергію, послуги водопостачання та водовідведення. Члени Правління підтримали цю ініціативу. Після її доопрацювання Виконавчої дирекцією АМУ, відповідне звернення буде направлено в парламентський Комітет з питань будівництва, містобудування і житлово-комунального господарства України.

Щодо проекту Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» (№2489, друге читання), учасників засідання поінформовано про поточні напрацювання робочої групи з його доопрацювання, куди входить експерт АМУ.

Усі пропозиції та зауваження членів Правління АМУ будуть доопрацьовані експертами Центру аналізу та розробки законодавства Виконавчої дирекції АМУ.

Рішення Правління Асоціації міст України, прийняті у ході засідання 27 травня у Києві, будуть згодом опубліковані на сайті АМУ.

 

 

Всі новини