18.11.2011
Хто оплатить прирівняння тренерів до педагогів?
Версія для друкуВерсія для друку

Інформує Аналітичний центр Асоціації міст України

Факт 1. На розгляд Комітету з питань сім'ї, молодіжної політики, спорту та туризму передано законопроект «Про внесення змін до статті 49 Закону України "Про фізичну культуру і спорт" (щодо підвищення соціального статусу працівників закладів фізичної культури і спорту) ( р. № 9106, н.д. Томенко М.В.).         Законопроект передбачає доповнення статті 49 нормою, яка відносять працівників галузі спорту до категорії педагогічних працівників, що має забезпечитизначне покращення соціально-економічного становища працівників таких професій.

Автор законопроекту обґрунтовує необхідність прийняття даного законопроекту потребою підвищення рівня матеріального забезпечення та соціальних гарантій керівників, тренерів, тренерів-викладачів закладів фізичної культури і спорту,підвищення престижу цих професій, подолання проблеми кадрового забезпечення спортивних установ, особливо в сільській місцевості.

Факт 2. Закон України «Про освіту» визначає, що перелік  посад

педагогічних    та    науково-педагогічних працівників встановлюється Кабінетом Міністрів України. Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14.06.2003 № 963 лише деякі категорії працівників, які працюють в сфері фізкультури і спорту, прирівнянні до педагогічних працівників. Звичайно, така ситуація є соціально несправедливою по відношенню до осіб, які по суті, викладають спортивні дисципліни, ведуть тренерські роботи, але неприрівняні до педагогів.

Факт 3. Прийняття законопроекту потребуватиме збільшення фінансування. Адже, прирівняні особи набуватимуть прав та соціальних гарантій визначених для педагогічних працівників, а  саме:  подовжена тривалість відпустки, виплата надбавки розмірі 20 відсотків посадового окладу (ставки заробітної плати), отримання допомоги на оздоровлення, на вирішення соціально-побутових питань, збереження попереднього заробітку у разі захворювання, пенсійне забезпечення тощо. Прийняття змін до закону потребуватиме внесення змін до постанов Кабінету Міністрів України та нормативно-правових актів Міносвіти, якими визначаються порядок оплати праці працівників фізкультури та спорту.

Факт 4. Станом на 01.01.2010 в Україні нараховувалось  76 020 фізкультурних кадрів, з них орієнтовно 20 000 осіб (тренери, тренери-методисти, тренери-викладачі, інструктори з фізкультури сільських і селищних рад, працівники ДЮСШ тощо) не мають статусу педагогічних працівників. Часткове фінансування витрат на утримання ДЮСШ, в тому числі і виплату заробітної плати, взяв на себе Фонд соціального страхування з тимчасової втрати працездатності відповідно до прийнятої постанови правління Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності від 26.05.2010 № 16, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 22.06.2010 за № 419/17714. А чи готовий Фонд до додаткових фінансових витрат на утримання довірених йому спортивно-оздоровчих установ і закладів?

 

Висновок. Отже, у разі ухвалення законопроекту № 9106 держава або Фонд соціального страхування з тимчасової втрати працездатностімають віднайти додаткові фінансові ресурси для оплати  соціальних гарантій новоприйнятих до «лав педагогів» працівників фізкультури і спорту. Інакше, заявлені соціальні гарантії лишаться «декларативними» намірами та черговим заграванням влади із громадянами.

                                                 

Аналітичний центр Асоціації міст України

Всі новини