
засідання стратегічної робочої групи
У засіданні робочої групи беруть участь представники органів місцевого самоврядування з громад-членів АМУ, представники Мінрегіону та Мінекономрозвитку, експертного середовища. Також у роботі цієї групи беруть участь іноземні експерти Януш Шевчук (Польща) та Крістіан Вайзер (Німеччина).
Аналітик Центру аналізу та розробки законодавства І.Пітцик виступив з презентацією «Сталий розвиток та містобудування: теперішній стан та проблемні питання» (завантажити). Він розповів про організацію роботи сфери, окреслив темпи зростання економічного середовища в Україні, детально зупинився на делегованих та власних повноваженнях виконавчих комітетів органів місцевого самоврядування у сфері місцевого економічного розвитку та на стратегіях розвитку територій на рівні держави, областей та районів, населених пунктів.
Окремо учасники обговорення зупинилися на фінансуванні місцевого економічного розвитку. Зокрема, І.Пітцик розповів, що у 2016 році з державного бюджету місцевим бюджетам на формування інфраструктури ОТГ виділено субвенцію у розмірі 1 млрд грн. А на здійснення заходів щодо соціально-економічного розвитку окремих територій у 2016 році держава виділила майже 2 млрд грн.
Аналітик АМУ представив дані щодо обсягу капітальних видатків місцевих бюджетів розвитку, структури капітальних інвестицій у 2015 році та розповів про обсяги фінансування з Державного фонду регіонального розвитку.
Для того, щоб перейти до подальшої дискусії, окреслено проблеми сфери місцевого економічного розвитку на загальнодержавному та місцевому рівні:
- несприятливий бізнес клімат (місце України в рейтингу "Doing business" 83 місце у 2016 році);
- неефективна політика стимулювання створення робочих місць та підтримку МСП;
- великий масштаб тіньової економіки;
- неефективна система державної підтримки розвитку органів місцевого самоврядування;
- обмеженість фінансових ресурсів місцевого самоврядування для стимулювання МЕР;
- низька інституційна спроможність органів місцевого самоврядування у сприянні МЕР, залученні інвестицій;
- низький рівень розвитку місцевої інфраструктури;
- відсутність ефективних стратегій розвитку та оновленої містобудівної документації;
- відсутність права розпорядження землями за межами населених пунктів.
Польський експерт Я.Шевчук поділився досвідом Польщі, зупинившись на необхідних умовах для місцевого економічного розвитку та розповів про конкуренцію між міськими економіками. Експерт з Німеччини К.Вайзер розповів про досвід своєї країни у сприянні проектам та програмам місцевого економічного, які реалізуються на рівні громад.
Переглянути презентації європейських експертів:
- Місцевий економічний розвиток в Польщі (Януш Шевчук) (завантажити англійською)(завантажити українською)
- Місцевий економічний розвиток в Німеччині (Крістіан Вайзер)(завантажити українською)
Під час обговорення українські та міжнародні економісти обговорили чинники, що впливають на економічне зростання та є локомотивом для місцевого економічного розвитку, розглянули цю сферу в контексті децентралізації.
Зокрема, українські експерти детально зупинилися на фінансуванні місцевого економічного розвитку. Експерт ПУЛЬСу розповів, що у 2016 році з державного бюджету місцевим бюджетам на формування інфраструктури ОТГ виділено субвенцію у розмірі 1 млрд грн. А на здійснення заходів щодо соціально-економічного розвитку окремих територій у 2016 році держава виділила майже 2 млрд грн.
За підсумками обговорення презентацій та дискусії щодо шляхів покращення ситуації в Україні учасники визначили такі стратегічні напрями реформування сфери «Місцевий економічний розвиток»:
- концентрація ресурсів на заходах, що сприяють створенню та збереженню робочих місць;
- підвищення інституційної спроможності органів місцевого самоврядування (семінари, круглі столи, поширення кращих практик, обмін досвідом та створення інститутів розвитку міст);
- зростання бюджетів розвитку органів місцевого самоврядування (забезпечення фінансової спроможності);
- передача управління землями поза межами населених пунктів органам місцевого самоврядування як один з основних засобів економічного розвитку (повсюдність місцевого самоврядування);
- вдосконалення державних фінансових інструментів підтримки розвитку (ДФРР та інші, з метою їх спрямування на МЕР)
- розробка та підтримка законодавчих змінам, які покращують інвестиційний та бізнес-клімат в Україні (підвищення місця України в рейтингу «Doing business»).
Запрошуємо до обговорення стратегічного розвитку галузі місцевого економічного розвитку!
Пропозиції надсилайте на електронну пошту ipittsyk@auc.org.ua
Всі новини