08.06.2016
О. Слобожан: Питання із фінансуванням ПТУ зависло в повітрі
Версія для друкуВерсія для друку

Виступ Першого заступника виконавчого директора АМУ О. Слобожана у програмі "Про головне" на каналі UA:Перший:

«Децентралізація у плачевному стані ПТУ не винна. Уряд, подаючи бюджет на 2016 рік, знехтував навіть своєю концепцією реформування місцевого самоврядування. Адже в ній не передбачено передачу на базовий рівень фінансування професійно-технічних закладів освіти. У концепції йдеться про фінансування на обласному рівні. Крім того, до 2015 року існувала спеціальна субвенція на підготовку робітничих квадрів.

Колапс був зроблений свідомо. Міністерство фінансів минулого складу через свій непрофесіоналізм задля збалансування бюджету почало «рубати видатки сокирою». Я був на відповідних засіданнях, які очолювала колишня Міністр фінансів. На мої зауваження, що такі рішення спровокують соціальну напругу, вона казала: «Нас вже тоді не буде».

Разом з тим, завдяки тодішньому голові Верховної Ради В. Гройсману вдалось все ж уникнути певних кричущих речей, що на той час закладались в бюджет. По ПТУ не зійшлися в поглядах. Міністерство фінансів «вперлося», а колишній Міністр освіти вийшов і сказав (це є в стенограмі): «В бюджетному комітеті проблем не буде, все буде гаразд», – хоча не розумів специфіки сфери.

Зараз органи місцевого самоврядування мають обов’язок фінансувати заклади професійно-технічної освіти, порушуючи 142 статтю Конституції. Проте муніципалітети не можуть фінансувати ці заклади, тому що через кілька років прийде фінансова комісія і запитає, чому вони фінансують не свою власність. Адже з держаної власності у комунальну вони не передані.

Крім того, аналіз показав абсолютний безлад у закладах ПТУ. Коли провели моніторинг у Житомирі, Львові, Вінниці, виявилося, що багато землі, приміщень здані в оренду, відсутні правовстановлюючі документи на ці приміщення. Більше того, у закладах навчаються «мертві душі», на які виділяються кошти. Зараз місцевий бюджет має обов’язок фінансувати ПТУ, але не має жодного впливу на власність, управління, шатний розпис і використання цих видатків.

Наприклад, місто Ржищів: 95% видатків бюджету – це видатки на ПТУ. Як прожити місту? Каналізація, вода, дитячі садочки, вже не кажу про зарплати службовців, тощо. Проте місцеві бюджети все ж дають гроші на ці заклади. Тільки тому, що після декількох нарад їм пообіцяли, що після першого кварталу гроші будуть повернуті.  Були прийняті конституційною більшістю (це важливий момент) два відповідні законопроекти, але через місяць їх ветували. Зараз ситуація, на жаль, зависла в повітрі. Відповідно, міста діють ситуативно: в кого можливість фінансувати є – фінансують, немає – не фінансують».

Всі новини