14.06.2016
Обговорення питань застосування законодавства у сфері бюджетної децентралізації
Версія для друкуВерсія для друку

відбулося 9 червня у Києві у рамках проекту ПУЛЬС

9 червня Київське регіональне відділення Асоціації міст України провело практикум із застосування законодавствана тему: «Актуальні питання застосування органами місцевого самоврядування законодавства у сфері фінансової бюджетної децентралізації».

Із вітальним словом до учасників практикуму звернувся Виконавчий директор Київського регіонального відділення Мартін Гарі Гаральдович. Модератор практикуму Остапенко Павло розповів про законодавчі засади та здобутки реформи бюджетної децентралізації у 2015-2016 рр. Зокрема, відзначено, що у 2015 році здійснено перший етап фінансової децентралізації: прийнято зміни до Бюджетного та Податкового кодексів України щодо передачі органам місцевого самоврядування додаткових бюджетних повноважень і закріплення стабільних джерел доходів для їх реалізації. Пріоритетами запроваджених змін визначено розширення прав органів місцевого самоврядування у прийнятті рішень та надання їм повної бюджетної самостійності щодо наповнення своїх бюджетів та здійснення видаткових повноважень.

 

Згодом, слово взяла одна із запрошених спікерів Дейнека Вікторія, заступник директора Науково-дослідного інституту фінансового права Державної фіскальної служби України.ю Спікер додала, що водночас зі змінами до Податкового кодексу України також підвищено фіскальну незалежність органів місцевого самоврядування щодо місцевих податків та зборів, зокрема, шляхом надання права самостійного визначення ставок податків та встановлення пільг з їх сплати.

Наступним питанням програми практикуму став розгляд недоліків деяких змін Бюджетного Кодексу України, що були прийняті в кінці 2015 року, зокрема, фінансування закладів професійно-технічної освіти у 2016 році.

Депутат Київської обласної ради Володимир Удовиченко зазначив, що Київська обласна рада одна із перших звернулась до Верховної Ради та Кабміну з вимогою переглянути закон України «Про Державний бюджет на 2016 рік» та повернути утримання професійно-технічних закладів освіти із обласного бюджету. Завдяки таким зверненням та плідній роботі Асоціації міст України такі зміни були проголосовані у Верховній Раді, однак були ветовані Президентом, що загнало вирішення даного питання у глухий кут. Володимир Удовиченко також зазначив, що якщо депутати Верховної Ради не подолають вето президента – 40% ПТУ у Київській області не зможуть розпочати свою роботу з нового навчального року.

Модератор практикуму, підбиваючи підсумки із даного питання зазначив, що його вирішення можливе лише за рахунок прийняття нових законодавчих ініціатив у сфері бюджетної децентралізації, зокрема і тих, які розроблені Асоціацією міст України у рамках проекту ПУЛЬС:

- законопроект про внесення змін до статті 27 Закону України «Про Державний бюджет України на 2016 рік» щодо фінансування професійно-технічної освіти (№3830-1);

- законопроект про внесення змін до Бюджетного кодексу України щодо фінансування професійно-технічної освіти (№3831).

Наступним питанням згідно програми практикуму став розгляд інших законодавчих ініціатив у сфері реформування місцевої бюджетної системи.

Данилюк Євгенія, начальник фінансового управління Ірпінської міської ради, розповіла про досвід міста Ірпінь у реалізації програми партисипативного (учасницького) бюджету міста. Вона розповіла, що не дивлячись на те, що зараз відсутня законодавча база, яка б регулювала створення бюджетів участі у міста – місто Ірпінь, використовуючи теперішню законодавчу базу, розробляє власну програму учасницького бюджетування, яка була названа «Громадським бюджетом міста». Обсяг громадського бюджету на 2017 рік в місті Ірпінь передбачено в обсязі 1 млн грн.

 

Всі новини