
засідання стратегічної робочої групи
У засіданні робочої групи беруть участь представники органів місцевого самоврядування з громад-членів АМУ, Міністерства охорони здоров’я, парламентського Комітету з питань охорони здоров’я, експертного середовища.
Також у роботі цієї групи бере участь експерт з Латвії Ульдіс Лікопс.
Модератором заходу стала аналітик Центру аналізу та розробки законодавства АМУ Вікторія Сидоренко, яка розповіла про стан та проблемні сторони сфери охорони здоров’я в Україні. Серед основних недоліків були названі такі:
- невідповідність існуючої системи медичного обслуговування населення сучасним потребам суспільства;
- зниження доступності медичної допомоги;
- низька якість та несвоєчасність медичних послуг;
- відсутність захисту населення від фінансових ризиків.
Також аналітик виокремила чинники наведених проблем. Це і неефективна структура надання медичної допомоги, і перекіс у бік спеціалізованої та високоспеціалізованої допомоги, неефективні принципи фінансування системи охорони здоров’я та інші.
За словами експерта з Латвії Улдіса Лікопса, Україна має таку картину, зокрема, через 70-річну радянську історію, яка закріпила у людей постійні очікування соціальних благ від держави.
У. Лікопс при розробці української стратегії розвитку галузі порадив не вдаватись до практики фінансування охорони здоров’я на рівні муніципалітетів. У Латвії за такої системи розповсюдилось велике недофінансування сфери певними органами місцевого самоврядування. Деякі ОМС вимагали у жителів обслуговуватись тільки у визначеній лікарні, що «подібне до рабства». Уряд був вимушений створювати окремий фонд, який сьогодні і фінансує цю галузь.
Серед нинішніх проблем Латвії він назвав завелику кількість медзакладів, проблеми з оподаткуванням приватних лікарень (оскільки вони всіляко ухиляються від сплати податків), а також – проблеми із об’єднанням медичних закладів з причин сильного спротиву головних лікарів.
Після обговорення презентацій відбулись дві стратегічні сесії:
- Організація галузі.
- Контроль.
За результатами засідання робочої групи було визначено такі акценти майбутньої секторальної стратегії:
- встановлення гарантованого державою рівня надання безоплатної медичної допомоги;
- необхідність оптимізації мережі закладів охорони здоров’я з метою уникнення надмірних адміністративних витрат;
- розробка та затвердження галузевих стандартів та нормативів у сфері охорони здоров’я (зокрема, навантаження, тарифікація, оснащення);
- перехід до системи фінансування медичної допомоги на основі стандартів та нормативів;
- перехід до оплати праці працівників медичної сфери в залежності від навантаження, інтенсивності та результатів роботи;
- на перехідний період до надання первинної медичної допомоги на засадах сімейної медицини передбачення можливості врахування особливих потреб населення громад у наданні первинної медичної допомоги (залишення окремих вузьких спеціалістів на первинному рівні: педіатрів, гінекологів, рентгенологів, тощо);
- зміна підходів до перепідготовки сімейних лікарів.
Завантажити презентації спікерів:
- Презентація В.Сидоренко «Сфера охорони здоров’я в Україні: теперішній стан та проблеми» (завантажити)
- Презентація У. Лікопса «Охорона здоров’я населення в Латвії» (завантажити англійською) (завантажити українською)
Запрошуємо до обговорення! Пропозиції надсилайте на електронну пошту vika@auc.org.ua
Всі новини