23.09.2011
Передача БТІ в приватні руки: забезпечення державою конкуренції чи введення в хаос?
Версія для друкуВерсія для друку

Інформація Аналітичного центру АМУ

Факт 1. Органи місцевого самоврядування втратять стабільне джерело надійної інформації про об’єкти нерухомого майна всіх форм власності. Це в свою чергу несе загрозу в здійсненні повноважень органів місцевого самоврядування, а саме формування містобудівного кадастру, розробки програм соціально-економічного і культурного розвитку територій, нарахування субсидій, розподілу житла та надання інших життєво важливих послуг населенню

Факт 2. Виконання таких робіт приватними структурами потребуватиме встановлення для них ліцензійних умов. Зрозуміло, що будь-які послуги з проведення технічної інвентаризації мають виконуватися кваліфікованими фахівцями, які забезпечені відповідною матеріально-технічною базою. Тобто необхідно буде встановлювати додаткові обмеження та умови діяльності таких підприємств, що збільшує корупційні ризики для органів державної влади, які будуть проводити відповідне ліцензування.

Факт 3. Діяльність суб’єктів підприємницької діяльності направлено на отримання прибутку. Тому тут слід очікувати здорожчання послуг з метою одержання надприбутків, збільшуються загрози утворення природної монополії. На противагу комунальним підприємствам, розцінки, для яких проходять регуляторну процедуру та встановлюються державними органами.

Факт 4.На сьогодні відсутні кваліфіковані кадри з питань проведення технічної інвентаризації. Звичайно окрім тих, що зараз працюють в комунальних підприємствах. Але ж створення конкурентного середовища передбачає діяльність декількох суб’єктів господарської діяльності. Отже, якість надання послуг може різко знизитися, через відсутність достатньої кількості відповідних фахівців.

Факт 5. Інвентаризаційні справи в паперовому вигляді на сьогодні зберігаються в комунальних підприємств. Томупостане проблема передачі таких справ в користування іншим суб’єктам господарської діяльності. Отже, необхідно створювати додаткову структуру (орган), яка буде забезпечувати функціонування та утримання централізованого архіву інвентарних справ на відповідній території. Що в свою чергу призведе до додаткових витрат та незручностей.

Факт 6. Збільшення кількості суб’єктів господарської діяльності, підвищить ризики  шахрайського відчуження майна, рейдерського захоплення житла.Зростають загрози виникнення «підприємств-одноденок», з метою злочинного заволодіння власністю. Маємо вже достатньо негативних прикладів у сфері земельних відносин: виготовлення декількох правовстановлюючих документів на одну ділянку; технічні помилки в базі земельного кадастру, пов’язані з неякісним виконанням робіт; необґрунтовано завищені ціни.

 

Відповідно, передача повноважень ведення технічної інвентаризації об’єктів нерухомого майна від комунальних підприємств до суб’єктів підприємницької діяльності матиме лише негативні наслідки, пов’язані із здорожчанням послуг, неякісним їх виконанням, підвищить ризики  шахрайського відчуження майна, рейдерського захоплення житла

 

Всі новини