01.07.2014
Підсумки ІІІ Форуму місцевого самоврядування з питань забезпечення рівних прав і можливостей жінок і чоловіків
Версія для друкуВерсія для друку

18–19 червня у Києві

Головна мета цього заходу – поширення досвіду впровадження місцевих ґендерних ініціатив, спрямованих на забезпечення рівноправного доступу жінок і чоловіків до прийняття рішень, ресурсів і послуг місцевого економічного розвитку; посилення економічної незалежності жінок, їхнього лідерського та професійного потенціалу.

У заході взяли участь близько ста осіб: представники центральних органів влади, місцевого самоврядування, міські та селищні голови, депутати, секретарі рад, радники, заступники міських рад, працівники міськвиконкому, міжнародних організацій.

Під час відкриття Форуму зі вступними промовами виступили Олександр Мазурчак, перший заступник виконавчого директора Асоціації міст України (АМУ), Ірина Луценко, депутат Верховної Ради України, Наталія Федорович, заступниця міністра соціальної політики, Людмила Дромашко, очільниця Комітету АМУ з питань забезпечення рівних прав і можливостей жінок і чоловіків.

Lutsenko

Ірина Луценко – голова підкомітету з питань ґендерної рівності Комітету з прав людини, нацменшин і міжнаціональних відносин Верховної Ради України – розповіла про основні кроки, здійснені законодавчою владою у сфері забезпечення рівних прав і можливостей жінок і чоловіків. З ініціативи Комітету відбулися парламентські слухання на тему ґендерної рівності, що дало змогу інтенсифікувати зусилля з досягнення стратегічних цілей держави у сфері забезпечення рівності прав статей і визначити першорядні завдання. Серед них – подальша розбудова відповідної нормативно-правової бази; адаптація законодавства України до найкращих світових стандартів; впровадження ґендерних підходів у діяльність органів виконавчої влади та місцевого самоврядування; підтримка громадських ініціатив, спрямованих на формування ґендерної культури; проведення інформаційної роботи, спрямованої на подолання стереотипів щодо ролі жінок і чоловіків у сім'ї та суспільстві. Зусиллями Комітету також рекомендовано для ухвалення законопроект щодо впровадження ґендерних квот. Він передбачає встановлення обмеження кількості представників однієї статі у виборчих списках кандидатів у депутати на парламентських і місцевих виборах.

Fedorovych

У своєму виступі Наталія Федорович наголосила, що через вирішення ґендерних проблем українське суспільство спроможне залагодити багато інших гострих соціальних питань, досягти вищого рівня розвитку, забезпечити європейські стандарти життя всім членам суспільства. Вона також зазначила, що питання ґендерної рівності щороку набувають дедалі більшої актуальності і для органів місцевого самоврядування (ОМС). На переконання Мінсоцполітики, саме місцеве самоврядування справляє визначальний вплив на забезпечення базових потреб і якість життя жінок і чоловіків, бо це найближчий до громадян рівень влади.

Kobylyanska

Під час першого пленарного засідання йшлося про повноваження та відповідальність ОМС за виконання основних положень Державної програми забезпечення рівних прав і можливостей жінок і чоловіків на період до 2016 року. Лариса Кобелянська, радник міністра соціальної політики, повідомила, що центральні та місцеві органи державної влади, міжнародні організації та громадські об’єднання вже розпочали реалізацію цілої низки заходів, спрямованих на впровадження ґендерних підходів у всі сфери життєдіяльності суспільства. «Необхідною умовою успішної реалізації програми є імплементація найкращих практик і технологій у кожному місті, районі. Саме це дасть змогу зробити ґендерну політику ефективнішою. Від того, які рішення прийматимуть на місцевому рівні, залежатиме ґендерний баланс у суспільстві, який є необхідним складником сталого соціально-економічного розвитку», – зазначила заступниця міністра соціальної політики.

Kalachova

Друга сесія була присвячена стратегіям та інструментам підтримки ґендерної рівності у місцевому самоврядуванні та МЕР. Ірина Калачова, директор департаменту статистики послуг Державної служби статистики України, ознайомила учасників з ґендерною статистикою і ґендерним аналізом, що є безпосередніми передумовами ефективного економічного планування. Вона розповіла про досягнення Національної системи показників ґендерної статистики, про проблеми, пов’язані з її виробництвом, про дорожню карту ЄС у напрямі пріоритетних дій щодо ґендерної рівності.

Karbovska

Не оминули на Форумі й питання жіночого підприємництва. Так, президент МБФ «Український жіночий фонд» Наталія Карбовська зазначила: «Розвиток підприємництва може змінити економічну ситуацію в країні, стати рушієм економічного зростання, підвищення якості життя жінок, чоловіків, суспільства в цілому. Вона висловила переконання, що чинником економічного зростання та підвищення якості життя громад є саме підтримка жіночого підприємництва.

Керівниця програм «Жінки-лідери» Національного демократичного інституту Олена Єна доповіла про участь жінок у прийнятті рішень та їх становище в українській політиці. Наприклад, жінки становлять 54% населення, 63% виборців, 9,4% народних депутатів, 12% депутатів обласних рад, 23% депутатів районних рад, 28% депутатів міських рад, 46% і 51% депутатів селищних і сільських рад. Вона також надала конкретні приклади та інструменти подолання проблеми в Україні: сформулювати законодавчі механізми ґендерної рівності, здійснити реформу виборчого законодавства, провести інформаційні кампанії, спрямовані на зміну сприйняття жінок і викорінення ґендерних стереотипів і багато інших.

poster_sesion

Учасники Форуму мали змогу оцінити виставку-презентацію дев’яти ґендерних ініціатив, реалізованих у рамках співпраці Проекту МЕРМ та АМУ, ознайомитися з принципами їх впровадження та обговорити досягнення, виявлені перешкоди й отримані уроки. Відбулась інтерактивна сесія плакатів. Учасники взяли участь у роботі трьох секцій, де було представлено результати впровадження цих ґендерних ініціатив. Вони самостійно обирали секцію: 1) зміцнення жіночого лідерства; 2) підтримка розвитку жіночого підприємництва; 3) ґендерна статистика, ґендерний аналіз і ґендерне інтегрування. За час роботи секцій було розглянуто дуже багато тем: створення та налагодження ефективної роботи органів самоорганізації населення за участі жінок; розвиток у жінок середнього та старшого віку практичних навичок використання сучасних ІТ-технологій; посилення участі жінок-депутаток і лідерок місцевої громади у процесі прийняття рішень через запровадження концепції імпаурменту; проведення освітніх і консультаційно-методичних заходів для жінок, які хочуть започаткувати власну справу; популяризація переваг зеленого туризму для жінок і запровадження освітніх програм з розвитку практичних навичок створення зелених садиб; досвід створення ґендерних портретів; ґендерний аналіз міської програми розвитку підприємництва та впровадження ґендерних підходів у бюджетну сферу.

poster_sesion_2

Досвід впровадження місцевих ґендерних ініціатив за підтримки донорських агенцій чи організацій громадянського суспільства представила Олеся Бондар. МБФ «Український жіночий фонд», розповівши про ініціативу «Перший крок до успіху»; Оксана Кисельова, національний програмний координатор ООН Жінки в Україні, проаналізувала досвід ґендерного бюджетування у містах України. Про фокус-групові дослідження фактичного здійснення ґендерної рівності у політичному представництві, які проводив Жіночий консорціум України, доповіла Тетяна Євменова, депутат Шостківської міської ради.

Eslinger

На Форумі також виступила гостя з Канади, депутат муніципалітету Едмонтона Бев Еслінджер. Вона розповіла про досвід реалізованих жіночих ініціатив у місті. Ці ініціативи полягають у розбудові спеціалізованого жіночого комітету, забезпеченні механізмів визначення та генерування ідей, заохочуванні жінок до лідерства, у наставництві та підтримці жінок, позиціюванні Едмонтона як міста жіночого лідерства.

На другий день заходу під час інтерактивної сесії учасники узагальнювали практики та стратегії забезпечення ґендерної рівності на місцевому рівні; визначали можливості та пріоритети для майбутньої роботи; розглядали прогрес, досягнений упродовж останніх трьох років роботи АМУ в напрямі забезпечення рівності прав статей, чинники забезпечення стійкості цих результатів, найбільш ефективні стратегії та місцеві ґендерні ініціативи забезпечення ґендерної рівності, технології їх поширення та реплікації в інших містах України.

Yena

Під час останнього пленарного засідання було розглянуто стратегії співробітництва з представниками глобальної муніципальної мережі для обміну досвідом ґендерних перетворень на місцях. Ева Самуелсон, голова Комітету з питань ґендерної рівності Ради європейських муніципалітетів і регіонів (CEMR), заступниця мера Стокгольма, через відео-конференції представила основні положення Європейської хартії рівності жінок і чоловіків на місцевому рівні. «Існує необхідність постійного нагадування про важливість діяльності у цій сфері для створення суспільства, в якому рівні права чоловіків і жінок розглядають як невід'ємну частину зміцнення демократії», – сказала вона. 2006 року CEMR випустив Європейську хартію з питань рівності, що складається з 30 статей-заходів, які можуть виконувати місцеві органи влади. Цей практичний документ, перекладений 26 мовами, підписали до виконання більш як 1 400 разів у 29 державах Європи. Доповідачка розповіла про створену  Обсерваторію Європейської хартії, де завдяки мережі національних координаторів відбувається моніторинг виконання Хартії, обмін досвідом, ідеями, досягненнями.

MacConnel

Участь, діяльність Федерації канадських муніципалітетів (ФКМ) у глобальній організації «Об’єднані міста та місцева влада» (UCLG) представила канадська гостя Пем МакКоннел. Вона є однією із засновниць постійного Комітету ФКМ зі збільшення участі жінок у муніципальному управлінні, який зміг перерости з рівня неформального об’єднання жінок-депутатів в офіційний орган ФКМ. Пем МакКоннел упродовж багатьох років керувала роботою цього Комітету та особисто розробила унікальну програму наставництва для молодих жінок, які виявляють бажання балотуватися у депутати муніципалітетів. Успіх програми змусив ФКМ підтримати подібні ініціативи в усій Канаді. Доповідачка розповіла про пройдений шлях з 2005 року, про загрози і виклики, засновані комітети і комісії, затверджені програми, проведені семінари і тренінги і, як наслідок, про результати і створення Постійного комітету UCLG з питань ґендерної рівності.

Результати Форуму, передусім програма дій, будуть використані Асоціацією міст України для розробки нових стратегій розширення участі жінок у прийнятті рішень і поліпшенні можливостей їх доступу до ресурсів і послуг місцевого економічного розвитку. Проект МЕРМ та АМУ і надалі докладатимуть зусиль для того, щоб питання рівності посіли важливе місце в процесі формування політики і надання послуг в українських містах, що своєю чергою забезпечить ефективніше місцеве самоврядування та підвищить якість життя мешканців.

ВІДЕОЗВЕРНЕННЯ ЕВИ САМУЕЛСОН ДО УЧАСНИКІВ ТА УЧАСНИЦЬ ФОРУМУ

МАТЕРІАЛИ ДЛЯ ЗАВАНТАЖЕННЯ:

zip_archiv

Фотографії

Роздаткові матеріали

Презентації виступаючих

Постери

 

 

Підготовлено за інформацією

офіційного сайту проекту МЕРМ

 

Всі новини