10.04.2015
Підсумки засідання фінансистів міст України
Версія для друкуВерсія для друку

31 березня – 1 квітня в Івано-Франківську відбулося засідання фінансистів міст України, у якому взяли участь керівники місцевих фінансових органів з 14 областей України, представники Івано-Франківської міської ради, департаменту фінансів Івано-Франківської ОДА, ГУ ДФС в Івано-Франківській області, проекту Програми розвитку ООН та Інтерньюз, представники Івано-Франківського регіонального відділення, Ради малих міст АМУ, Проекту ДІАЛОГ.

Директор Центру аналізу та розробки законодавства АМУ О.Слобожан представив учасникам засідання для обговорення такі питання:

  • зміни до Бюджетного та Податкового кодексів України щодо бюджетної децентралізації.
  • законопроекти зареєстровані в Парламенті, що впливають на бюджетне забезпечення територіальних громад: №1759 (зменшення з 80% до 40% відрахування екологічного податку до місцевих бюджетів), №1899 (вирішення проблемних питань місцевого оподаткування), №1900 (зміна системи міжбюджетного вирівнювання), №2036 (фінансування медичних та освітніх закладів одночасно за рахунок субвенцій та власних ресурсів місцевих бюджетів), №2062 (виключення норм про втрату права на отримання короткострокових позик у разі обслуговування місцевого бюджету в державному банку), №2096 (розділення єдиного казначейського рахунку на субрахунки для обслуговування місцевих бюджетів), №2241 (виключення умови відсутності заборгованості за захищеними видатками бюджету для фінансування бюджетних установ з бюджетів різних рівнів).

Одним із важливих завдань засідання стало формулювання пропозиції щодо внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2015 рік» та визначення основних напрямків у розробці нормативно-правових актів щодо вирішення проблемних питань в сфері місцевих бюджетів та міжбюджетних відносин.

 

Директор Центру аналізу та розробки законодавства АМУ О.Слобожан виступив з презентацією «Бюджетна децентралізація: здобутки та перспективи».

Представники ПРООН та Інтерньюз презентували фінансистам з міст України програмне забезпечення щодо прозорості бюджетного процесу на рівні місцевого самоврядування.

За результатами обговорення учасники засідання прийняли рішення про необхідність внесення змін до Бюджетного та Податкового кодексів в частині:

а) посилення відповідальності працівників органів Держказначейства за несвоєчасне проведення платежів місцевих бюджетів;

б) удосконалення механізму адміністрування податку на нерухоме майно;

в) розширення бази оподаткування транспортним податком;

г) стягнення плати за землю з дати визначеної в рішеннях місцевих рад;

ґ) запровадження сплати ПДФО до бюджетів за місцем ведення господарської діяльності;

д) розширення можливостей обслуговування місцевих бюджетів в банківських установах за спецфондом без втрати права на отримання короткострокових позик з держбюджету;

е) запровадження субвенції місцевим бюджетам за рахунок 15% загальнодержавного акцизу на утримання доріг між населеними пунктами тощо.

Місцеві фінансисти, розглянувши законопроекти, що впливають на бюджетне забезпечення територіальних громад запропонували підтримати законопроекти №№1899, 2062, 2096; відхилити №№1759, 2036, 2241. Щодо законопроекту №1900 фінансисти дійшли згоди щодо необхідності доопрацювати його на предмет збалансування системи міжбюджетного вирівнювання, виключення норм щодо можливості фінансування освітніх та медичних установ одночасно за рахунок субвенцій та коштів місцевих бюджетів тощо.

Після проведеної дискусії учасники відзначили потребу звернутися до Міністерства фінансів України щодо необхідності внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2015 рік» за результатами 9 місяців 2015 року в частині збільшення обсягів освітньої та медичної субвенції на оплату праці, розрахунки за енергоносії та комунальні послуги закладів бюджетної сфери.

Щодо вирішення проблем місцевого самоврядування у ході дискусії фінансисти розробили пакет пропозицій по внесенню змін до законодавства в частині:

а) списання боргів місцевих бюджетів за середньостроковими позиками, отриманими в минулих роках;

б) оптимізації мережі бюджетних установ;

в) обслуговування коштів місцевих бюджетів в банківських установах;

г) перегляду кодів бюджетної класифікації;

ґ) затвердження державних соціальних стандартів і нормативів в описовому та вартісному вигляді за кожним із делегованих державою місцевому самоврядуванню повноважень тощо.

Другий день засідання присвячено обміну досвідом щодо практичного застосування нового бюджетного та податкового законодавства. Зокрема, фінансисти обговорили актуальні проблеми бюджетного забезпечення територіальних громад та шляхи їх вирішення.

Про механізми залучення кредитних ресурсів органами місцевого самоврядування розповыв директор Департаменту фінансів виконавчого органу Київської міської ради (КМДА) В.Репік.

Директор Департаменту фінансової політики Черкаської міської ради Н.Джуган презентувала доповідь «Запровадження місцевих податків та зборів у 2015 році: проблемні питання та механізми їх вирішення».

Досвід наповнення місцевого бюджету, використовуючи механізм цільових фондів, представила у доповіді директор департаменту фінансів Вінницької міської ради Н.Луценко.

Директор департаменту фінансової політики Львівської міської ради О.Іщук доповів про шляхи врегулювання проблем казначейського обслуговування місцевих бюджетів.

 

Всі новини