15.02.2013
Практику та проблеми реформи системи охорони здоров’я
Версія для друкуВерсія для друку

обговорили  на Секції з питань охорони здоров'я у Кривому Розі

12-13 лютого 2013 року у Кривому Розі відбулося засідання Секції з питань охорони здоров'я. У засіданні взяли участь  керівники управлінь/департаментів охорони здоров'я  з 24 міст:  Вознесенська, Горлівки, Запоріжжя, Донецька, Івано-Франківська, Енергодара, Кіровограда, Кременчука, Луцька, Львова, Мелітополя, Маріуполя, Нікополя, Павлограда, Первомайська, Сімферополя, Тернополя, Харькова, Хмельницького,  Херсона, Черкас.

Відкрив засідання Президент Асоціації міст України, Криворізький міський голова Ю. Вілкул, який розповів присутнім про основні напрями реформування системи охорони здоров'я  у місті, досягнення міської влади у цій сфері, в соціальній підтримці медичних працівників.

Конкретизував заходи та етапи реформування системи охорони здоров'я  у місті у своїй доповіді начальник Управління охорони здоров'я О.Світловський. Зокрема, він розповів про порядок створення 7 центрів первинної медико-санітарної допомоги на базі існуючих комунальних закладів.  Із  січня минулого року всі заклади вторинного рівня переведені на утримання з обласного бюджету . Під час передачі закладів вторинного рівня із власності міста до спільної  власності територіальних громад області були вирішені питання працевлаштування медичних працівників. Передача закладів на обласний рівень сприяла збільшенню обсягів фінансування потреб закладів охорони здоров'я, зокрема від початку своєї діяльності  центри первинної медико-санітарної допомоги мають достатнє матеріальне забезпечення усіма необхідними лікувальними засобами, витратними матеріалами та іншим. Фінансування центрів первинної медико-санітарної допомоги збільшено з 3-5 копійок до 3 грн. на одне відвідування.

Для проведення первинного медичного огляду пацієнтів, які звертаються до медичних закладів міста, придбано набори для проведення огляду жінок, а також для офтальмологічного, отоларингологічного, хірургічного, педіатричного, терапевтичного оглядів, що дозволяє пацієнтам не витрачати на ці цілі власних коштів. На теперішній час для амбулаторій міста закуплено глюкометри, аналізатори для проведення лабораторних експрес-досліджень. З метою забезпечення нормального функціонування закладів передбачено фінансування поточних та капітальних ремонтів приміщень закладів охорони здоров’я, які надають первинну медичну допомогу. Також завдяки переведенню на фінансування з обласного бюджету вторинної медичної допомоги значно збільшено видатки на фінансування на 1 ліжко-день (харчування та медикаменти) в стаціонарах.

До проблемних аспектів реформування належить значний  дефіцит кадрів, однак міська влада вживає заходів для залучення лікарів загальної практики-сімейної медицини. Зокрема, розроблено та надано на затвердження виконкому міської ради проект соціальної угоди з медичними працівниками загальної практики-сімейної медицини, де передбачено забезпечення тимчасовим житлом (гуртожитком), щорічним безоплатним оздоровленням медичних працівників та їхніх дітей, мобільним зв'язком під час виконання посадових обов'язків, безоплатного проїзду в комунальному транспорті, безкоштовної вакцинації проти інфекцій та соціально-небезпечних хвороб, безоплатне утримання дитини працівника у дитячому дошкільному закладі та надання одноразової грошової допомоги. На сьогоднішній день, за ініціативою міського голови Ю. Вілкула забезпечені житлом в реконструйованому гуртожитку під житловий будинок 67 медичних працівників. У липні 2012 року розпочато виплату надбавок працівникам, що надають первинну медико-санітарну допомогу, за виконаний обсяг робіт. Збільшилась середня заробітна плата : у лікарів до 5 тис.грн., у середнього медичного персоналу - до 4 тис.грн.

Реформування системи екстреної медичної допомоги у місті включає в себе розвиток і вдосконалення організаційних форм та методів надання термінової медичної допомоги населенню, підвищення якості роботи медичного персоналу. Ці заходи сприяли  збільшенню бюджетного фінансування  одного виклику з  3,5 грн. до 25 грн. 

Представники управлінь охорони здоров'я  міст-членів АМУ мали можливість задати питання міському голові Ю.Вілкулу та начальнику управління охорони здоров'я  О.Світловському щодо уточнення аспектів реформування, економічних та інших соціально-демографічних показників міста в ході реформування.

Аналітик  Аналітичного центру АМУ В. Карабутова обговорила із присутніми аспекти законопроектів «Про внесення змін до деяких законів України»  щодо зміни порядку призначення керівників комунальних закладів охорони здоров'я, «Про особливості діяльності закладів охорони здоров’я  України” щодо створення та діяльності закладів охорони здоров'я  залежно від кількості населення, укладення договорів на медичне обслуговування тощо. Учасники засідання обговорили процес реформування системи екстреної медичної допомоги у містах, який здійснюється відповідно до прийнятого у липні 2012 року Закону України «Про систему екстреної медичної допомоги». 

Аналітик АМУ поінформувала  присутніх про засідання робочої групи щодо оптимізації мережі закладів охорони здоров'я, які фінансуються за кошти місцевих бюджетів. За результатами обговорення  було вирішено направити пропозиції Президії Правління Асоціації міст України щодо ініціювання розгляду існуючих проблемних аспектів у сфері охорони здоров'я.  

Крім того, під час засідання було представлено на обговорення проект анкети щодо соціологічного дослідження у сфері охорони здоров'я, зауважень до якої  не було висловлено.  

Також, в рамках програми Секції учасники мали нагоду відвідати та ознайомитись із діяльністю:

  • комунального закладу  Криворізький перинатальний центр зі стаціонаром» Дніпропетровської обласної ради;
  • амбулаторії загальної практики-сімейної медицини №5 комунальної установи «Центр первинної медико-санітарної допомоги №4»;
  • комунального закладу «Криворізька міська поліклініка №5»;
  • відділення комунальної лікарні родонового водолікування;
  • соціального гуртожитку для медичних працівників.

У другий день роботи Секції - 13 лютого учасники засідання зустрілись із Головою Правління  Всеукраїнської громадської організації «Українська Ліга сприяння розвитку паліативної і хоспісної допомоги» В. Князевичем та доцентом кафедри паліативної і хоспісної медицини Національної медичної академії післядипломної освіти імені П.Шупика, кандидатом медичних наук А.  Царенком. Під час зустрічі було обговорено питання актуальності створення системи паліативної та хоспісної допомоги в Україні. Практичним досвідом міста у створенні  хоспісного закладу та особливостями його діяльності  поділився директор  Департаменту охорони здоров'я  Харківської міської ради Ю. Сороколат.

Дивитись фотогалерею

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Всі новини