31.05.2016
Професійний розвиток та організація діяльності
Версія для друкуВерсія для друку

засідання стратегічної робочої групи

У засіданні робочої групи беруть участь представники органів місцевого самоврядування з громад-членів АМУ, представники Мінрегіону та  парламентського Комітету з питань державного будівництва, регіональної політики та місцевого самоврядування, представники експертного середовища.

Також у роботі цієї групи беруть участь іноземні експерти Анджей Поравскі, виконавчий директор Асоціації міст Польщі; Хакан Ґустаффсон, керуючий директор SKL International, керівник шведського проекту «Підтримка децентралізації в Україні»; Антуан Годберт, депутат міської ради міста Турс (Франція), член Правління Французького відділення РЄМР. 

Модератором заходу став аналітик Центру аналізу та розробки законодавства Володимир Пархоменко, який розповів про організацію діяльності та кадри місцевого самоврядування. Так, основними власними повноваженнями органів місцевого самоврядування є:

-       управління комунальною власністю;

-       планування території;

-       благоустрій території;

-       забезпечення надання житлово-комунальних послуг;

-       утримання доріг у межах населеного пункту.

Серед основних делегованихповноважень органів місцевого самоврядуванняексперт назвав такі:

-       дошкільна та загальна середня освіта;

-       первинна медична допомога;

-       соціальне обслуговування;

-       забезпечення надання адміністративних послуг.Окремо було описано і систему та функції асоціацій органів місцевого самоврядування.

Досвідом своїх країн поділились іноземні спікери. Так, виконавчий директор Асоціації польських міст  А. Поравскі наголосив: у Польщі виникли проблеми з тим, що деякі території довкола міст та самі ці міста належать до різних гмін. Водночас жителі досить часто користуються послугами саме у містах. Крім того, негативним досвідом також стали міста на правах повіту, відтак, польський експерт не радить запроваджувати таку практику в Україні. Експерт підкреслив і необхідність "руйнувати" райони, оскільки саме на цьому рівні виникає великий спротив децентралізації, позаяк вони відчувають загрозу від об’єднаних громад.

А. Годберт розповів про практику децентралізації та об'єднання у Франції. Так, у 2015 році на зміну 1000 муніципалітетам було утворено 300. Доповідач називає такий рух «наближенням до стандартів Європи», хоча це й суперечить певним традиціям адміністративно-територіального устрою Франції. Він запевнив, що нинішня реформа все ще залишається перехідною і надалі, ймовірно, рівень департаментів у Франції також буде ліквідований.

У свою чергу, Х. Ґустаффсон назвав три сильних аргументи для того, щоб надавати послуги на місцевому рівні: ефективність (пристосування до місцевих та регіональних особливостей і специфіки), інновація (існує потреба в місцевих та регіональних лідерах та поштовху до інновацій), участь (нагода підлаштувати прийняття рішення до місцевих умов та наблизитися до громадян – демократичний підхід).

 

Після дискусії щодо презентацій відбулись  дві стратегічні сесії:

  • Організація галузі.
  • Кадри.

1 червня пройшла стратегічна сесія «Участь громадськості» та дискусія на тему «Що має змінитись і як це зробити?».

За результатами засідання робочої групи було визначено такі акценти майбутньої секторальної стратегії:
1) завершення формування спроможних територіальних громад на всьому базовому рівні;

2)посилення базового рівня місцевого самоврядування шляхом наділення його новими ресурсозабезпеченими повноваженнями;

3)забезпечення балансу повноважень та відповідальності між радами та сільськими, селищними, міськими головами;

4) підвищення статусу та забезпечення стабільності умов праці службовців органів місцевого самоврядування і її гідної оплати;

5)удосконалення статусу та повноважень старост на основі європейських зразків;

6)формування та розвиток системи підготовки та перепідготовки кадрів органів місцевого самоврядування за рахунок як коштів державного бюджету так і цільових коштів місцевих бюджетів;

7)забезпечення належного доступу громадян до документів та засідань органів місцевого самоврядування за європейськими зразками.

Завантажити презентації спікерів:

Запрошуємо до обговорення! Пропозиції надсилайте на електронну пошту parkhomenko@auc.org.ua 

Всі новини