15.11.2012
Реформування системи надання соціальних послуг набирає обертів
Версія для друкуВерсія для друку

Уряд вніс зміни до своєї постанови від 29 грудня 2009 року № 1417 щодо порядку надання соціальних послуг. Внесені зміни підвищують роль органів місцевого самоврядування у сфері надання соціальних послуг, а також розширюють коло осіб, які мають право отримувати безоплатні соціальні послуги та вирішують інші організаційні питання діяльності територіальних центрів.

Приємно відзначити, що Мінсоцполітики при розробці проекту ухваленої постанови врахував  позицію практиків місцевого самоврядування, зокрема пропозиції щодо:

  • необхідності розширення переліку осіб, які мають право на отримання соціальних послуг;
  • визначення порядку ухвалення рішень про надання додаткових пільг у наданні соціальних послуг;
  • розширення переліку підстав для припинення надання соцпослуг.

Ухваленою постановою до пільгової категорії додатково віднесені громадян  похилого  віку,  інвалідів,  хворих  (з  числа осіб працездатного   віку   на   період   до   встановлення   їм  групи інвалідності,  але  не  більш  як чотири місяці), які не здатні до самообслуговування  і  не мають рідних, які повинні забезпечити їм догляд  і  допомогу,  або  рідні  є  громадянами  похилого віку чи визнані  інвалідами в установленому порядку.

Таким чином, створюються умови для надання послуг тим особам, які дійсно їх потребують, що сприяє посиленню адресності соціальних послуг.

Крім того, органи місцевого самоврядування наділяються повноваженнями звільняти  від плати  за  соціальне  обслуговування (надання соціальних послуг) в структурних підрозділах територіального центру  громадян,  що мають рідних, які повинні забезпечити їм догляд і допомогу,  рідні  належать до малозабезпечених і отримують державну соціальну допомогу  в  установленому  законодавством  порядку,  залежні  від психоактивних  речовин, алкоголю, перебувають у місцях позбавлення волі  тощо.  Для  цього  орган місцевого   самоврядування,   що   утворив  територіальний  центр, самостійно   або   через  утворену  ним  комісію  приймає  рішення (розпорядження)  про  звільнення  громадян,  що  мають рідних, які повинні забезпечити їм догляд і допомогу, від плати за соціальні послуги.

Однак, надання пільг щодо звільнення від сплати за соціальні послуги, потребуватиме додаткових фінансових витрат.  Відповідно до статті 89 Бюджетного кодексу України витрати на утримання територіальних центрів включаються до видатків, які мають враховуватися при визначенні обсягу міжбюджетних трансфертів. Отже, ухвалена постанова потребуватиме передбачення компенсування видатків місцевих бюджетів з державного бюджету. Інакше реалізація механізму запровадження пільгового обслуговування буде неможливою через відсутність належного фінансування.

У постанові передбачено спрощення  процедури отримання та надання особами відповідних документів. Визначено,  що витяг з Державного реєстру правочинів про відсутність укладеного громадянином договору довічного утримання надається за необхідності, а для отримання довідки про склад сім’ї органи праці та соціального захисту населення надсилатимуть відповідний запит до підприємств, установ, організацій або виконавчого органу сільської (селищної) ради за місцем реєстрації громадянина.

 

Аналітичний центр

Асоціації міст України

 

Всі новини