26.05.2016
Регіональна платформа з діалогу щодо розвитку місцевого самоврядування у Кіровоградському РВ АМУ
Версія для друкуВерсія для друку

25 травня у Кіровограді відбулось засідання регіональної платформи на тему    «Обговорення змін до Конституції України, щодо децентралізації влади».

Захід проводився  в рамках проекту «Розробка курсу на зміцнення місцевого самоврядування в Україні» (ПУЛЬС), який реалізується за підтримки USAID.

У роботі засідання взяли участь  голови об’єднаних територіальних громад Кіровоградщини, міські, селищні та сільські голови, а також  народні депутати К.Яриніч та О.Горбунов, голова Кіровоградської обласної ради О. Чорноіваненко, перший заступник голови Кіровоградської облдержадміністрації С.Коваленко, заступник голови ОДА О.Мільто.

Відкриваючі засідання голова   Кіровоградського  регіонального  відділення Асоціації міст України С. Цапюк зазначив: «Це наше перше таке засідання регіональної платформи, яке ми будемо відтепер проводити щонайменше 2 рази на рік. Такі засіданням дають змогу отримати відповіді на найболючіші запитання керівників органів місцевого самоврядування. Тому маю надію, що досвід проведення таких регіональних платформ дасть змогу нашим членам Асоціації орієнтуватися у останніх змінах до законодавчих актів та законодавчих ініціатив, що актуальними на поточний момент».

Звертаючись до учасників С.Коваленко, підкреслив  важливість обговорюваної теми: «Ні в кого вже немає сумнівів, що процес передачі влади на місця – децентралізації і створення спроможних громад – є незворотнім, – підкреслив посадовець. – Цей процес буде завершено, коли всі мешканці Кіровоградської області, і села, і великого міста, отримають право формувати свою владу і запитувати з неї безпосередньо на місцях, а не звертатися за допомогою до Кіровограда чи Києва для вирішення того чи іншого питання».

О.Чорноіваненко під час засідання зупинився на  чинниках, що гальмують процес децентралізації не лише у Кіровоградській області, а й в Україні в цілому. Він зокрема, зазначив: «Таке уповільнення відбувається через відсутність повноцінної законодавчої бази у впровадженні децентралізації. Стосовно тих же податків, то на місцях всього ми маємо 37%, а все інше відправляється “на верхи”. Ми не можемо в повній мірі розпоряджатися фінансами для вирішення нагальних проблем конкретної місцевості. Треба дати можливість територіальним громадам  повністю розпоряджатися землями державної власності, щоб місцеве самоврядування мало ресурси та право ними розпоряджатися на місці. Громади самі повинні відчути відповідальність за свої території. У сільській місцевості варто впровадити єдиний податок на землю, тоді всі стануть рівні. Лише, коли ми ініціюємо внесення таких змін до закону, тоді об’єднання громад підуть в дію»  .

Також він зауважив, що Кіровоградська обласна рада вже зробила перші кроки до розширення прав територіальних громад, затвердивши під час сесісії передачу у їхню власність двох інтернатів.

Нагадаємо,  у Кіровоградській області вже утворено три об'єднані територіальні громади - Бобринецька, Маловисківська та Новоукраїнська.  Їх очільники озвучили найбільш складні питання, з якими вони зіткнулися під час створення ОТГ.

Голова  Маловисківської ОТГ  Ю.Гульдас сказав:«Закон із землею треба розглянути в першу чергу. Оскільки поки не буде стабільності, ніякий інвестор до нас не прийде. Інвестор не приходе на розбитий завод, йому треба 50 га чистої землі. А ми сьогодні навіть не знаємо, хто орендує земельні ділянки на нашій території».Він вважає, що невідкладно потрібно змінювати земельне законодавство, зокрема, надати право громадам розпоряджатися землями державної власності та запровадити єдиний податок на землю: «Сьогодні єдиний ресурс – земельний, відносно нього треба змінювати законодавчу базу – передати право розпоряджатися на місця. Без землі до нас не прийде інвестор».

На необхідності змінювати земельне законодавство наголосили і голови Новоукраїнської та Бобринецької об’єднаних громад, а також міські голови, які лише заявляють про свої наміри об’єднуватися.

Голова Новоукраїнської ОТГ О.Корінний зауважив при цьому: «Ми не є повноцінною територіальною громадою, ми лише формуємо власну структуру. Через місяць наші старости їдуть у Польшу на навчання. Люди ніколи не думали, що з села сімсот чоловік може поїхати за кордон вчитися. А тут об'єднана громада дає такі перспективи».

Голови об’єднаних громад вважають, що знайти відповіді на всі питання і проблеми, що стосуються децентралізації, можна буде лише тоді, коли буде внесено відповідні зміни до Конституції України і до близько п’ятиста законів

Серед інших проблем, вирішення яких потребує сприяння народних депутатів, учасники називали необхідність створення муніципальної варти, яка контролюватиме правопорядок на місцях, розмежування повноважень об’єднаних громад і районних рад, зокрема, що стосуються розподілу фінансів та права власності, а також дотримання принципів послідовності у впровадженні інших реформ, які стосуються життя громади – освітньої та у сфері охорони здоров'я.

Народний депутат К.Яриніч зазначив: «Ефективною Верховна Рада може бути тільки, коли працюватиме над вирішенням першочергових питань пов’язаних із реформами, які впроваджують на місцях небайдужі та зацікавлені у розвитку громад представники місцевого самоврядування» При цьому він як член парламентського Комітету з питань охорони здоров'я акцентував увагу на питаннях децентралізації медицини та створення медичних округів, а також важливості надання повноцінних медичних послуг  на місцевому рівні.

Натомість, Голова підкомітету з питань видатків державного бюджету парламентського Комітету з питань бюджету О.Горбунов підкреслив:«Подібні зустрічі є гарною нагодою не втрачати «зв'язок з реальністю» та працювати над змінами законодавчої бази, спрямованими на прискорення процесу децентралізації і допомогу вже існуючим ОТГ».

Усі пропозиції учасників платформи щодо внесення змін до законодавчих актів після узагальнення буде передано народним депутатам. Вони запевнили, що ініціюватимуть їх розгляд на засіданнях парламенту і рухатимуть ці процеси.

 

Всі новини