02.03.2012
РЕПОРТАЖ З ЗАСІДАННЯ ПРАВЛІННЯ АМУ
Версія для друкуВерсія для друку

21 лютого, м.Київ

В засіданні Правління Асоціації міст України взяли участь близько 50 міських голів-членів Правління АМУ, Президент УСПП, народний депутат А.Кінах, Голова Комітету Верховної Ради України з питань бюджету В.Баранов, заступник директора Департаменту місцевих бюджетів та інвестицій Міністерства фінансів України Г.Маркович.

Головував на заході Президент АМУ І.Куліченко. На початку засідання було проведено урочисте підписання Угоди про співробітництво між Асоціацією міст України та Українським Союзом Промисловців та Підприємців. Угоду підписали Президент АМУ І.Куліченко та Президент УСПП, народний депутат А.Кінах. Президент АМУ І.Куліченко підкреслив, що спільна діяльність двох організацій, пріоритети яких співпадають, сприятиме кращому економічному розвитку українських міст, підвищенню ділової активності, вдосконаленню соціально-економічної політики. Президент УСПП А.Кінах відзначив: «Наша спільна мета – створення умов для ефективного розвитку органів місцевого самоврядування, реалізації економічного та фінансового потенціалу міст і регіонів України. Адже розвинуті регіони, яким держава делегує не лише повноваження, але й відповідні ресурси для їх результативного виконання, є основою сучасної конкурентоспроможної держави».

На розгляд Правління було винесено такі питання:

 • Прийом у члени Асоціації міст України.
 • Затвердження Плану роботи Правління та Виконавчої дирекції АМУ на 2012 рік.
 • Пропозиції АМУ до основних напрямів бюджетної політики на 2013 рік.
 • Тарифна політика.
 • Створення робочої групи з доопрацювання Статуту АМУ.
 • Пропозиції АМУ до персонального складу Конституційної Асамблеї.
 • Затвердження положень про Дніпропетровське РВ АМУ та про Житомирське РВ АМУ.
 • Про рішення Донецького РВ АМУ №1 від 30 вересня 2011 року щодо виключення із складу членів Асоціації міст України. 
 • Різне:

- проекти Законів України «Про службу в органах місцевого самоврядування» та «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України у зв’язку з прийняттям Закону України «Про засади запобігання і протидії корупції».

- внесення змін до Правил паркування транспортних засобів.

 

Традиційно робота розпочалася з розгляду питання про прийом у члени АМУ. За рішенням Правління, Іллінецьку міську раду Вінницької області та Східницьку селищну раду м. Борислава Львівської області прийнято у члени Асоціації міст України.

Правління затвердило План роботи Правління та Виконавчої дирекції АМУ на 2012 рік, який презентував Віце-президент АМУ з виконавчої роботи М.Пітцик.

Про пропозиції АМУ до Основних напрямів бюджетної політики на 2013 рік доповідав Віце-президент АМУ з питань бюджетної політики, Черкаський міський голова С.Одарич. Він окреслив пропозиції до бюджетної політики наступного року та зупинився на проблемах формування бюджету на поточний рік.

С.Одарич підкреслив, що міста мають забезпечувати делеговані повноваження лише в межах забезпечених держбюджетом обсягів, не спрямовуючи на це власні кошти. Вже вкотре АМУ наполягає, щоб позашкільна освіта, зоопарки тощо фінансувалися за державні кошти. Традиційна проблема – необхідність встановлення стандартів надання послуг. Окремий блок пропозицій стосується оплати праці працівників органів місцевого самоврядування і бюджетних установ. Важливе питання - перехід до середньострокового планування і планування бюджетних видатків на ці періоди. Велика низка пропозицій пов’язана із додатковим наповненням місцевих бюджетів – це закріплення частини доходів податку на прибуток підприємств за місцевими бюджетами, нарахування плати за землю за актами постійного користування земельною ділянкою на рівні орендної плати за землю. Через неузгодження цього питання місцеві бюджети втрачають величезні кошти. Також окремі пропозиції пов’язані з проблемами міст, що приймають Євро-2012 і міст, залучених до виконання пілотного проекту з реформування охорони здоров’я.

Що стосується позик, то пропозиція АМУ  полягає у списанні заборгованостей, які утворилися впродовж попередніх років. «Ми знаємо, що Мінфін впродовж трьох років стабільно помилявся, ставлячи завищені прогнозні показники. Відбувалося недовиконання і ми з вами отримували середньострокові позики з державного казначейства на перекриття цих касових розривів. Точніше, минулого року більшість міст виконало прогнозні показники надходжень і з першого січня розпочалося автоматичне списання грошей з наших рахунків до державного бюджету в сумі перевиконання за 2011 рік», - наголосив С.Одарич. Ця тема викликала жваву дискусію. Міські голови одностайно погодилися, що, оскільки цими позиками місцеві бюджети компенсували недоотримання доходів, показники яких розраховував Мінфін при складанні Держбюджету, їх необхідно списати. Адже погашення позик минулих років – додатковий тягар на місцеві бюджети в умовах недофінансування делегованих повноважень в поточному році.

Продовжив доповідати з бюджетних питань експерт АМУ О.Слобожан. Він повідомив, що при складанні  Держбюджету-2012 було враховано ряд пропозицій, поданих АМУ до основних напрямів бюджетної політики. (Детальніше). Невраховані в минулому році пропозиції АМУ включила до цьогорічних пропозицій. Продовжуючи тему списання заборгованостей, експерт звернув увагу присутніх, що на сьогоднішній день склалася ситуація, коли в умовах нищівного дефіциту коштів місцевих бюджетів на виконання делегованих державою повноважень, в першу чергу по зарплаті, комунальних послугах та енергоносіях, у міст щоденно вилучаються значні обсяги коштів в рахунок погашення отриманих в минулих роках позик. Тобто, місцеві бюджети позбавляють фінансового ресурсу, якого і так катастрофічно недостатньо для забезпечення повноцінного та своєчасного фінансування захищених статей видатків протягом 2012 року.

Свої пропозиції озвучили міські голови. Так, Бердянський міський голова О.Бакай запропонував внести пропозицію про встановлення менш жорстких вимог до відбору банків для розміщення тимчасово вільних коштів місцевих бюджетів на депозитних рахунках. Кіровоградський міський голова О.Саінсус наголосив на необхідності внесення до пропозицій такого пункту: «Забезпечення неухильного дотримання конституційного принципу щодо обов’язковості компенсації з боку держави витрат органів місцевого самоврядування, що виникли внаслідок рішень органів державної влади».

Удосконалити механізм надання місцевим бюджетам субвенції на будівництво, реконструкцію, ремонт та утримання вулиць і доріг комунальної власності у населених пунктах запропонували Рівненський міський голова В.Хомко та Тростянецький міський голова Ю.Бова.

О.Попов, голова КМДА, зауважив: «Нам необхідно виробити комплекс пропозицій, які б стимулювали економічний розвиток, а не розраховувати лише на податок на прибуток. Тобто, треба залишати кошти від перевиконання бюджетів на місцях. Який відсоток – це питання дискусійне».

До обговорення приєднався Голова Комітету Верховної Ради України з питань бюджету В.Баранов. Він зауважив: «В існуючій системі державного устрою і суспільних відносин, всі озвучені на засіданні пропозиції здійснити неможливо. Бюджет збалансований. І в цьому бюджеті політична складова – 90%, а недофінансується пільг, придуманих поколіннями, на 170 млрд. грн. Тому ми можемо обговорювати, вимагати частину прибутку, але ніхто цього не дасть. Адже треба чимось фінансувати пенсії та зарплати. Щоб все зробити правильно, необхідно провести адміністративну реформу, скоротити обласні та районні адміністрації, органи виконавчої влади, про що Президент написав у своїй передвиборчій програмі».

У відповідь І.Куліченко підкреслив: «Я не можу з Вами погодитися. Ми не можемо сидіти і чекати. Навіть з того, що ми пропонували минулого року, 9 з 17 пропозицій враховані. Тому працювати ми будемо і сподіваємося на Вашу підтримку, як представника АМУ в Парламенті».

 Наостанок, В.Баранов додав: «Хочу звернути вашу увагу: прийнято зміни до Бюджетного кодексу і з наступного року функціонуватиме фонд регіонального розвитку. До 1 травня вам треба подати пропозиції щодо соціально-економічного розвитку територій. Це дозволить отримати кошти біля 1% від дохідної частини бюджету, що  становить приблизно 2-4 млрд. грн. Тому містам варто готувати проекти».

І.Куліченко зауважив: «Знову управління піднімається наверх, знову кошти розподіляються в фонді регіонального розвитку. Ми боремося за те, щоб нормативи відраховувались і залишалися на місцях, щоб ми самі визначали, під що розробляти документацію, які експертизи готувати. Щоб не вийшло так, що ці проекти пролежали, потім їх переоцінили і списали. А нам знову кажуть: готуйте проекти.Ми не можемо чекати, поки будуть вирішені всі проблеми, коли пройдуть всі модернізації -  ми живемо сьогоднішньому часі! Змінився міністр фінансів. Сподіваюся, він захоче співпрацювати з місцевою владою. Виходячи з цього, давайте приймати рішення і рухатись вперед».

Долучившись до дискусії, А.Кінах підкреслив, що першочерговими завданнями є впровадження державних соціальних стандартів та адресного соціального захисту – монетизації пільг. Він зазначив, що на реалізацію цих завдань і має бути спрямована спільна робота АМУ та УСПП в цьому напрямку.

Крім того, А.Кінах закликав міських голів долучитися до підготовки законопроекту «Про ринок земель» до остаточної редакції. Законопроект передбачає суттєві зміни щодо плати за землю через формування централізованих фондів. Тобто йдеться про серйозну фінансову базу для місцевих бюджетів. Відтак, експерти АМУ мають взяти активну участь у цій роботі.

Члени Правління схвалили пропозиції  АМУ до Основних напрямів бюджетної політики на 2013 рік і вирішили звернутися до Кабінету Міністрів України, Міністерства фінансів України, Комітету Верховної Ради України щодо їх врахування.(читати)

Також міські голови схвалили Звернення до Прем’єр-міністра України щодо вирішення питання списання заборгованостей місцевих бюджетів за середньостроковими позиками, отриманими за рахунок коштів єдиного казначейського рахунку в минулих років.

Не менш дискусійним та важливим для міст є питання про тарифну політику. Щодо ситуації, яка склалася з формуванням тарифів на житлово-комунальні послуги, доповів експерт Аналітичного центру АМУ Я.Рабошук. Хоча позиція Уряду полягає в тому, що підвищення міськими радами тарифів на послуги ЖКГ є неправомірним, оскільки ціни а електроенергію та газ – складові тарифів – не підвищувалися. Втім, за даними Держкомстату, у 2011 році середня зарплата по Україні підвищилася на 19%, тарифи на електроенергію зросли майже на 25%, а ціна природного газу – на 50%. При цьому, різницю в тарифах держава не компенсує, а у місцевих бюджетів коштів на це немає. Беручи до уваги, що стан системи життєзабезпечення українських міст є критичним і загрожує колапсом, експерт наголосив: лише запровадження економічно обґрунтованих тарифів зможе покращити якість послуг та убезпечити від руйнування інженерну інфраструктуру міст. (Детальніше)

За результатами обговорення проблем тарифної політики міські голови вирішили звернутися до Прем’єр-міністра України про нагальну необхідність проведення за його безпосередньою участю консультацій зі Всеукраїнською асоціацією органів місцевого самоврядування  «Асоціація міст України» щодо тарифної політики у 2012 році. (Такі консультації мають проводитися відповідно до Закону України «Про асоціації органів місцевого самоврядування»). Для проведення консультацій члени Правління затвердили список представників АМУ, які візьмуть участь у консультаціях:

 

 • Куліченко І.І. - Президент АМУ Дніпропетровський міський голова;
 • Лук’янченко О.О. - Віце-президент АМУ, Донецький міський голова;
 • Федорчук А.С. - Віце-президент АМУ, Бориспільський міський голова;
 • Козирєв П.Г. - Віце-президент АМУ, Український міський голова;
 • Садовий А.І. - Віце-президент АМУ, Львівський міський голова;
 • Гройсман В.Б. - Віце-президент АМУ, Вінницький міський голова;
 • Одарич С.О. - Віце-президент АМУ, Черкаський міський голова;
 • Чайка В.Д. - Віце-президент АМУ, Миколаївський міський голова;
 • Костусєв О.О. - Віце-президент АМУ, Одеський міський голова;
 • Кернес Г.А. - Віце-президент АМУ, Харківський міський голова;
 • Анушкевичус В.А. – член Правління АМУ, Івано-Франківський міський голова;
 • Сін О.Ч. – член Правління АМУ, Запорізький міський голова.

 

 

Також Правління схвалило Звернення АМУ до Прем’єр-міністра України щодо погашення заборгованості комунальних підприємств, які надають послуги з пільгового перевезення окремих категорій громадян.

З питання про пропозиції АМУ до персонального складу Конституційної Асамблеї І.Куліченко зазначив, що цей орган формується згідно Указу Президента України. Трьом Всеукраїнським асоціаціям органів місцевого самоврядування («Асоціація міст України», Асоціація сільських та селищних рад, «Українська асоціація районних та обласних рад») запропоновано внести кандидатури.

Рішенням Правління АМУ від 21 лютого 2012 року Президента АМУ Дніпропетровського міського голову І.Куліченка рекомендовано до складу Конституційної Асамблеї.

Також на засіданні Правління АМУ створено робочу групу з доопрацювання Статуту Асоціації, затвердили положення про Дніпропетровське РВ АМУ та про Житомирське РВ АМУ.

За підсумками розгляду питання про проект Закону «Про службу в органах місцевого самоврядування» Правління ухвалило Звернення до Голови Верховної Ради України В.Литвина щодо врахування інтересів органів місцевого самоврядування при прийнятті нової редакції Закону.

На прохання міст, які зверталися до АМУ щодо необхідності внесення змін до Правил пакування транспортних засобів, Правління затвердило відповідне Звернення до Прем’єр-міністра.

З усіма рішеннями Правління АМУ від 21.02.2012 можна ознайомитися на сайті АМУ в розділі «Документи».

Дивитися ФОТОГАЛЕРЕЮ.

 

Всі новини