08.04.2014
Секція АМУ з питань культури та мистецтв працювала у Вінниці
Версія для друкуВерсія для друку

3-4 квітня 2014 року

Засідання Секції з питань культури та мистецтв проведено у рамках Проекту USAID «Ініціатива захисту прав та представлення інтересів місцевого самоврядування в Україні» (ДІАЛОГ), який реалізує Асоціація міст України.

У заході взяли участь керівники відділів культури з міст: Вінниці, Жмеринки, Івано-Франківська, Кам`янець-Подільського, Кіровограда, Києва, Козятина, Кременчука, Львова, Новгород-Сіверського, Рівного, Тернополя,  Хмельницького, які представили 10 регіонів України.

З вітальним словом до учасників засідання звернувся заступник міського голови А.Рева, який розповів про основні напрямки розвитку міста в ході реалізації Стратегії розвитку «Вінниця 2020». Директор Департаменту культури І.Френкель розповіла про структуру департаменту, його головні напрямки діяльності та здобутки, ознайомила присутніх із системою закладів культури міста.

Крім того, було презентовано карту культурних заходів міста, а також досвід Вінницької міської ради щодо картування культурних ресурсівна основі стратегічного планування. 

Перед присутніми виступили начальник  відділу культурно-мистецьких проектів та організаційно-масової роботи С.Тіскіна, директор Дитячої музичної школи №1 Т.Бурдейна, директор Дитячої художньої школи  Н.Стафійчук, директор Центральної бібліотечної системи І.Івасюк, директор Комунального підприємства «Центр концертних і фестивальних програм»  М.Філанчук, які розповіли про особливості діяльності очолюваним ними закладів та основні здобутки.

Учасники засідання Секції АМУ обговорили проекти нормативно-правових актів, які стосуються повноважень органів місцевого самоврядування у сфері культури та перебувають на розгляді у парламентських комітетах:

1. Законопроекти «Про внесення змін до деяких законів України (щодо управління об'єктами державної власності)» (№ 3194-2,3194-3), якими визначаються істотні умови охоронних договорів, що передбачають передачу у користування чи управління пам’ятки; запровадження заборони на передачу у власність релігійним організаціям культових будівель і майна, що входять до складу об’єктів культурної та природної спадщини, включених і запропонованих для включення до Списку всесвітньої спадщини ЮНЕСКО.

2. Законопроект «По внесення змін до глави 14 Бюджетного кодексу України (щодо фінансування позашкільної освіти) (№2490), яким передбачається внесення змін до Бюджетного кодексу України щодо зміни механізмів фінансування закладів позашкільної освіти, а саме за рахунок державних субвенцій.

3. Законопроект «Про внесення доповнень до статті 45 Житлового кодексу Української РСР (щодо забезпечення права педагогічних працівників дошкільних та позашкільних навчальних закладів на отримання житла в першочерговому порядку») (№2344а). Метою цього законопроекту є захист прав та забезпечення соціальних гарантій для всіх без винятку педагогічних працівників дошкільних та позашкільних навчальних закладів у частині надання житла в першочерговому порядку, а також усунення неузгодженостей деяких норм чинного законодавства України.             

За результатами обговорення вищевказаних законопроектів, вирішено доручити Виконавчій дирекції направити відповідні листи про підтримку їх ухвалення.

4. Законопроект «Про посилення уваги до використання державних символів у дошкільних, загальноосвітніх та позашкільних навчальних закладах» (№ 3683), яким передбачається забезпечення розміщення державної символіки, її використання при проведенні урочистих заходів, державних і національних свят у дошкільних, загальноосвітніх та позашкільних навчальних закладах; запровадження виконання Державного Гімну України під час підняття Державного Прапора України щопонеділка на початку першого уроку.

Учасниками засідання законопроект не підтримано.

 

Присутнім фахівцям у сфері культури аналітик Асоціації міст України В.Карабутова представила паспорт сфери «Культура», складений в ході реалізації проекту «ДІАЛОГ», із переліком основних правових, організаційних та фінансових проблем органів місцевого самоврядування в галузі культури та пропозиції з їх вирішення. Практики місцевого самоврядування високо оцінили розроблений паспорт. За результатами обговорення паспорту запропоновано внести деякі зміни, а саме: вилучено неактуальні (другорядні) проблеми, запропоновано уточнення формулювання деяких зазначених проблем та висловлено пропозиції щодо шляхів їх вирішення.

4 квітня, на другий день засідання Секції, відбулася зустріч із заступником Міністра культури України О.Журавчаком, який розповів про роботу міністерства з розробки загальнодержавної стратегії, яка передбачає створення правових, економічних та комунікативних умов для формування сприятливого середовища для розвитку та діяльності усіх суб’єктів культури. Заступнику міністра був переданий паспорт сфери «Культура», із висловленим сподіванням у подальшій співпраці щодо розробки нормативно-правових актів та використанні в роботі міністерства пропонованих Асоціацією пропозицій щодо вирішення проблемних аспектів у діяльності органів місцевого самоврядування. 

Присутні представники органів місцевого самоврядування в ході конструктивного діалогу висловили свої пропозиції заступнику міністра, а саме:

- розробити загальнодержавну стратегію культурної політики на основі чинних місцевих програм у  сфері культури;

- розробити законопроект про впровадження гастрольного збору із запровадженням зарахування його частини до бюджетів відповідних населених пунктів, на території яких відбуваються гастрольні заходи/події;

- змінити механізм встановлення батьківської плати за навчання у школах естетичного виховання, запровадивши встановлення розміру у відсотковому відношенні до мінімального розміру заробітної плати або середньої заробітної плати по регіону;

- передбачити рекомендований характер нормативних документів про штатні розписи для комунальних та державних закладів культури із можливістю введення посади «менеджер з проектної роботи»;

- переглянути нормативи забезпечення бібліотеками населених пунктів.

На завершення зустрічі присутні керівники звернулись до заступника Міністра із проханням відновити практику запрошення на засідання колегії Міністерства представників міст обласного значення, а також більш активно залучати до роботи представників органів місцевого самоврядування до робочих груп з розробки проектів нормативних актів.

З метою вивчення практичного досвіду учасники засідання відвідали комунальні заклади Вінниці, а саме: Дитячу музичну школу № 1, бібліотеку - філію №11, літературно-меморіальний музей М.Коцюбинського. 

Дивитися відеосюжет телеканалу "Віта"  (м.Вінниця)

Всі новини