23.02.2015
Секція АМУ з питань освіти працювала у Сумах
Версія для друкуВерсія для друку

 

19-20 лютого у Сумах відбулося засідання Секції з питань освіти, у якому взяли участь освітяни з міст: Борисполя, Ізюма, Кіровограда, Конотопа, Куп’янська, Лебедина, Лозової, Люботина, Миколаєва, Первомайська, Сум, Херсона, Шостки, Чернівців, Чугуєва. 

Відкрила роботу засідання та привітала учасників голова координаційної ради Секції АМУ з питань освіти, начальник управління освіти Первомайської міської ради Галина Остапенко. У роботі засідання також взяв участь заступник Сумського міського голови Степан Пак. Начальник управління освіти і науки Сумської міської ради Антоніна Данильченко ознайомила присутніх з напрямами розвитку освіти у місті, а також з організацією навчально-виховного процесу в Сумських закладах.

Аналітик Асоціації міст України Віткорія Карабутова ознайомила присутніх з проектами нормативно-правових актів, які стосуються повноважень органів місцевого самоврядування у сфері освіти та перебувають на розгляді у парламентських комітетах:

  • законопроект "Про внесення змін до Закону України Про дошкільну освіту" (щодо можливості задоволення потреб переселенців та комплектування груп дошкільного навчального закладу)" (№ 1182), який пропонує надати право засновнику (власнику) дошкільних навчальних закладів самостійно встановлювати іншу наповнюваність груп дітьми у дошкільному навчальному закладі при умові виконання основних завдань дошкільної освіти та вимог Базового компоненту дошкільної освіти, а також встановлення рекомендованої наповнюваності груп.

За результатами обговорення прийнято рішення підтримати законопроект, який передбачає один із шляхів вирішення дефіциту місць у дошкільних закладах, однак, є застереження стосовно рекомендованої наповнюваності груп.

  • законопроект «Про внесення змін до Закону України "Про дошкільну освіту" (щодо розширення можливостей батьків у здобутті їх дітьми освіти у дошкільних навчальних закладах державної та комунальної форми власності» (№ 1437), який передбачає:

- створення умов для організації у вільних пристосованих приміщеннях дошкільних навчальних закладів державної та комунальної форми власності нових груп;

- утримання додаткових груп з наповнюваністю від 3 до 15 осіб здійснюється повністю або частково за рахунок коштів батьків або осіб, які їх замінюють, інших фізичних та юридичних осіб;

-  надання послуг дошкільної освіти, організація харчування здійснюється на договірній формі обслуговування дітей, які відвідують додаткові групи.

Учасники засідання підтримали законодавчу ініціативу запровадження обслуговування у дошкільних закладах на договірній основі.

  • законопроект “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо забезпечення учнів 1-4 класів загальноосвітніх навчальних закладах безкоштовним харчуванням”  (№1834), який передбачає здійснення фінансування харчування дітей за рахунок коштів державної субвенції.

За результатами обговорення вирішено законопроект не підтримувати. Освітяни висловили пропозицію, що належному фінансуванню харчування в освітніх закладах сприятиме відміна тендерних закупівель продуктів та послуг з організації харчування. Учасники засідання Секції доручили виконавчій дирекції звернутись з листом до відповідних профільних парламентських комітетів та міністерств щодо внесення змін до Закону України «Про здійснення державних закупівель».

  • законопроект "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо безоплатного забезпечення підручниками учнів загальноосвітніх навчальних закладів та педагогічних працівників" (№1857), що передбачає:

- гарантування безоплатним забезпеченням підручниками, посібниками, методичною літературою учнів загальноосвітніх навчальних закладів та педагогічних працівників;

- повноваження міністерства щодо забезпечення підручниками, методичними матеріалами.

В цілому підтримуючи законопроект, учасники висловили застереження щодо повноважень загальноосвітніх закладів у формуванні замовлень на підручники. На думку керівників управлінь формуванням замовлень мають опікуватись органи управління освітою, які є розпорядниками бюджетних коштів.

  • законопроект "Про внесення змін до Прикінцевих положень Закону України "Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України" щодо збереження методичних кабінетів"  (№2056), який передбачає скасування норми щодо вжиття заходів з удосконалення мережі районних (міських) методичних кабінетів галузі освіти та скорочення видатків на їх утримання.

Фахівці місцевих рад з питань освіти одностайно підтримали законопроект. Однак зауважили, що оптимізація мережі методичних кабінетів необхідна, але відповідне рішення мають приймати відповідні органи місцеве самоврядування за поданням органів управління освіти засновники.

Під час засідання керівники управлінь/відділів освіти обговорили деякі проблемні питання та сформували пропозиції з їх вирішення, зокрема:

- здійснення оптимізації мережі закладів освіти;

- утримання методичних кабінетів;

- розподіл освітньої субвенції та здійснення фінансування в нових умовах;

- необхідність здійснення обрахунку вартості освітньої послуги.

За результатами засідання Виконавчій дирекції Асоціації міст України доручено направити відповідні пропозиції профільним парламентським комітетам щодо законопроектів та пропозиції з удосконалення нормативно-правового регулювання.

З метою вивчення  практичного досвіду організації освітнього процесу в комунальних закладах Сум учасники відвідали Сумський дошкільний навчальний заклад (Центр розвитку дитини) №14 «Золотий півник»; Сумську спеціалізовану школу І-ІІІ ступенів № 29 (художньо-естетична освіта); Центр еколого-натуралістичної творчості учнівської молоді (заклад позашкільної освіти); Сумську спеціалізовану школу І-ІІІ ступенів №7.

Центр аналізу та розробки законодавства

Асоціації міст України

Всі новини