14.10.2014
Секція АМУ з питань соціального захисту
Версія для друкуВерсія для друку

працювала у Львові 9-10 жовтня 2014 року 

9 – 10 жовтня у Львові відбулося засідання Секції АМУ з питань соціального захисту. У заході взяли участь керівники і заступники структурних підрозділів міських рад з питань праці та соціального захисту населення, а також керівники територіальних центрів з соціального обслуговування населення з міст: Бориспіль, Вінниця, Житомир, Запоріжжя, Дніпропетровськ, Ізмаїл, Конотоп, Луцьк, Львів, Миколаїв, Одеса, Полтава, Рівне, Тернопіль, Чернівці, Чернігів, Черкаси. Мета заходу – обговорення необхідних законодавчих змін у соціальній сфері та вироблення пропозицій щодо вирішення проблемних питань та удосконалення галузі.

 

Відкрив роботу засідання та привітав гостей і учасників в.о. начальника Управління соціального захисту Львівської міської ради І.Кобрин. Він поінформував присутніх про організацію соціального захисту і надання соціальних послуг населенню у місті, зокрема, розповів про мережу закладів соціального спрямування, розмір фінансування сфери, особливості прийому громадян при оформленні допомог та виплат. Фахівці виявили особливий інтерес до інформації про міські програми підтримки соціально незахищених громадян, а також щодо запровадження муніципальних субсидій і доплат. Представник Львівської міської ради наголосив, що реалізація більшості соціальних проектів, підтримка діяльності комунальних закладів соціального спрямування у місті є можливою завдяки налагодженій співпраці між міською владою, релігійними і громадськими організаціями.

Учасники засідання Секції перейшли до роботи з формування пропозицій до законодавства. Аналітик Центру аналітики та розробки законодавства АМУ В.Карабутова представила для обговорення проекти нормативно-правових актів, які впливають на повноваження органів місцевого самоврядування у сфері соціального захисту.

За результатами обговорення практики місцевого самоврядування прийняли ряд рішень:

- підтримати проект наказу Мінсоцполітики «Про затвердження Методичних рекомендацій щодо інформування населення про соціальні послуги»

Методичні рекомендації пропонуються для застосування органам виконавчої влади, органам місцевого самоврядування та суб’єктам, що надають соціальні послуги. Проект пропонує, що інформування громадськості про соціальні послуги матиме ієрархічну організаційну структуру. Вона передбачатиме чотири рівні - суб’єкти, що надають соціальні послуги, районний (місцевий), обласний і центральний. Окрім алгоритму обміну інформацією щодо соціальних послуг між структурними підрозділами, установами сфери соціального захисту, визначено засоби інформаційної роботи із населенням: стенди; веб-сторінки; «гарячі» телефонні лінії; друковані інформаційні матеріали. Проект також визначає основні вимоги щодо змісту і форм оголошень, інформації про соціальні послуги, способи їх розміщення.

- підтримати проект постанови Кабінету Міністрів України «Про внесення змін до Порядку взяття громадян на соціальний квартирний облік, їх перебування та зняття з нього»

Постанова покликана вирішити проблему, пов’язану із взяттям бездомних осіб на квартирний соціальний облік. При поданні пакету документів для взяття на соціальний квартирний облік бездомною особою замість довідки про місце проживання та склад сім’ї передбачається подання - довідки про прийняття на обслуговування до закладу для бездомних осіб та довідки про реєстрацію місця проживання/перебування особи.

- підтримати розробку проекту наказу Мінсоцполітики «Про затвердження Методики  розрахунку вартості соціальних послуг»

Остаточний висновок буде сформовано після додаткового вивчення практиками місцевого самоврядування проекту та економічного аналізу пропонованих методикою розрахунків визначення вартості соціальних послуг.

- підтримати проект наказу Мінсоцполітики «Про внесення змін до типових положень про заклади соціального захисту для бездомних осіб та центри соціальної адаптації осіб, які відбули покарання у виді обмеження волі або позбавлення волі на певний строк»

Проект передбачає внесення уточнюючих змін, що стосуються: визначення юридичного статусу вказаних закладів, їх підпорядкування, уточнення назв місцевих органів управління у сфері соціального захисту, організації надання соціальних послуг, відповідно до затверджених Державних стандартів соціальних послуг та інше. В цілому зміни носять редакційний характер і їх внесення  сприятиме вдосконаленню діяльності закладів.

- підтримати законопроект «Про внесення зміни до  статті  5  Закону України «Про судовий збір»  (№ 4520а від 15.08.2014)

Законопроект передбачає вирішення проблеми органів місцевого самоврядування, пов’язаної із захистом прав у судах. Проект передбачає звільнення органів соціального захист від сплати судового збору в усіх судових справах щодо призначення і виплати всіх видів державної соціальної допомоги, компенсації, виплат та доплат, установлених законодавством, в тому числі, і при оскарженні  судових рішень і ухвал в якості відповідачів.

- підтримати законопроект «Про соціальні послуги», розроблений Мінсоцполітики

Законопроектпередбачає наділення органів місцевого самоврядування   додатковим власним повноваженням, а саме: «визначення потреб населення адміністративно-територіальних одиниць у соціальних послугах, затвердження комплексних регіональних цільових програм з надання соціальних послуг, забезпечення надання соціальних послуг, у тому числі шляхом соціального замовлення».Зміни пов’язані із реформами у сфері надання соціальних послуг та з організацією їх надання на основі визначення реальної потреби населення.

- підтримати розробку законопроекту «Основи законодавства України про опіку та піклування над повнолітніми недієздатними особами та особами, дієздатність яких обмежена, їх соціальний захист».

Проект визначає основні правові, організаційні, соціальні засади та гарантії державної політики у сфері опіки та піклування над повнолітніми недієздатними особами та особами, дієздатність яких обмежена. В цілому присутні підтримали ініціативу Мінсоцполітики щодо розробки законопроекту та окремого врегулювання питань опіки та піклування, соціального захисту недієздатних осіб.

  

 Учасники засідання обговорили проблемні аспекти у сфері соціального захисту, серед яких:

- складність запровадження диференційованої плати за надання соціальних послуг без належної компенсації;

- відсутність належного фінансування територіальних центрів з соціального обслуговування населення;

- відсутність державних стандартів соціальних послуг та визначення їх вартості;

- недосконалість законодавства щодо створення та  фінансування соціальних закладів для дітей та осіб з особливими потребами;

- відсутність державного стандарту послуги з раннього втручання для організації надання соціальних послуг супроводження дітей з особливими потребами;

- відсутність єдиного механізму визначення та обрахування компенсацій малозабезпеченим громадянам за житлово-комунальні послуги.

Актуальним нині є вирішення проблемних питань соціально-побутового характеру тимчасово переселених громадян з АР Крим та з південно-східних областей у Львівській області. Про це доповіла заступник директора Департаменту соціальної політики Львівської ОДА О.Соболь.

У рамках вивчення досвіду з організації діяльності закладів соціального спрямування та співпраці між релігійними і громадськими організаціями у Львові учасники засідання відвідали Центр обліку бездомних осіб, Львівський міський центр реабілітації «Джерело» та Центр дозвілля для літніх людей.

Всі новини