10.02.2012
Секція АМУ з питань земельних ресурсів
Версія для друкуВерсія для друку

працювала у Львові 19-20 січня

В засіданні Секції, яке проводилося Асоціацією в рамках Проекту USAID "ДІАЛОГ", взяли участь фахівці з управління земельними ресурсами з міст Львів, Харків, Одеса, Черкаси, Суми, Вінниця, Житомир, Хмельницький, Чернігів, Тернопіль, Ужгород, Херсон, Коломия, Червоноград, Дубно, Володимир-Волинський, Дрогобич, Кривий Ріг, Самбір.

Серед головних питань порядку денного Секції – обговорення Проекту Закону про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо розмежування земель державної та комунальної власності (р.№9495 від 24.11.2011) на предмет його відповідності нормам та потребам органів місцевого самоврядування.

Головними проблемами, на думку учасників засідання, є відсутність коштів на проведення робіт із розмежування земель державної та комунальної власності, недосконала нормативно-правова база. Так з 2004 року, коли був прийнятий Закон України «Про розмежування земель державної та комунальної власності», жодного гектара земель не передано до комунальної власності.

Це вже другий законопроект, зареєстрований у парламенті протягом 2011 року, спрямований на спрощення процедури розмежування земель. Попередній -  № 9104 від 06.09.2011 - відправлено на доопрацювання. До речі, цей законопроект розглядався на засіданні Секції у вересні минулого року у Миколаєві. Тоді було запропоновано лобіювати його відхилення.  

Дискусія показала, що фахівці вважають окремі норми законопроекту №9495 від 24.11.2011  прийнятними, зокрема в частині:

- унормування питань визначення спільної власності на земельну ділянку між державою та територіальною громадою;

- врегулювання питань переходу прав власності від держави до територіальної громади і навпаки під час зміни меж населених пунктів, зміни власності на об’єкти нерухомості, які знаходяться на таких земельних ділянках;

В той же час, доволі проблемними можуть виявитися такі норми:

  • відмова від розроблення проектів із землеустрою щодо розмежування земель;
  • порядок віднесення земельних ділянок до державної та комунальної власності у випадках, коли на земельні ділянки не оформлено правовстановлюючі документи.

Учасники засідання вирішили, що доцільно більш детально вивчити законопроект та підготувати пропозиції. На АМУ покладається внесення цих пропозиції до профільного комітету Верховної Ради.

Ще одним важливим для місцевих фахівців з земельних ресурсів питанням є  реалізація наказу Мінрегіону від 21.10.2011 р. №244 «Про затвердження Порядку розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності». Проблема полягає у доволі складній процедурі оформлення земельних ділянок для розміщення тимчасових споруд для здійснення підприємницької діяльності. Так надання земельної ділянки для розміщення тимчасових споруд ускладнюється вимогою щодо зміни її цільового призначення та необхідністю проведення земельних торгів (аукціонів). З огляду на тимчасовий характер використання таких ділянок, ці вимоги є зайвими. Кожна міська рада по-своєму вирішує питання надання земельних ділянок для розташування тимчасових споруд, у більшості випадків через укладання договорів строкового сервітуту. Однак, жодний такий договір не пройшов державну реєстрацію. Тобто є нелегітимним. А  в  Житомирі та Сумах такі договори оскаржує прокуратура. Учасники засідання констатували, що  цей наказ Мінрегіону взагалі не розв’язує проблему використання земельних ділянок для розміщення тимчасових споруд. Прийнято рішення ініціювати перед Урядом та народними депутатами внесення до Земельного кодексу України змін, які спростять таку процедуру .

Також на засіданні члени Секції обмінялися досвідом роботи. Начальник управління природних ресурсів та регулювання земельних відносин Львівської міської ради М.Бокало поділився практикою укладання договорів оренди та сервітутного користування, продажу земельних ділянок на земельних торгах (аукціонах). Начальник управління земельних ресурсів Одеської міської ради І.Коврижних розповіла про реалізацію цільової програми інвентаризації земель міста. Особливу зацікавленість учасників викликала презентація начальника відділу землеустрою Вінницької міської ради Ю.Козака. Він розповів про досвід використанням геоінформаційних систем для створення бази даних земельних ділянок та об’єктів нерухомості  Вінниці.

Всі новини