03.02.2015
У Тернополі працювала Секція АМУ з питань соціального захисту
Версія для друкуВерсія для друку

29-30 січня у Тернополі в рамках проекту USAID «Ініціатива захисту прав та представлення інтересів місцевого самоврядування» ДІАЛОГ, що реалізується АМУ, відбулося засідання Секції з питань соціального захисту.

У заході взяли участь представники 14 регіонів України - керівники структурних підрозділів місцевих рад з питань праці та соціального захисту населення з міст: Борисполя, Вінниці, Житомира, Івано-Франківська, Кіровограда, Конотопа, Луцька, Львова, Миколаєва, Одеси, Рівного, Тернополя, Хмельницького, Черкас.

Основна мета зустрічі – напрацювати фахові пропозиції від спеціалістів-практиків з українських міст щодо вирішення проблемних аспектів у формуванні сфери соціального захисту, системи надання соцпослуг, житлових субсидій та інше.

Привітав учасників та відкрив засідання Тернопільський міський голова С.Надал, який наголосив на необхідності підтримки і розвитку соціально сфери, а також приділенню уваги розвитку туризму, як одного із джерел наповнення місцевих бюджетів та розвитку територіальної громади.

У засіданні Секції взяв участь директор Департаменту державних соціальних допомог Міністерства соціальної політики України В.Музиченко: «Сьогодні у Тернополі зібралися практики, які знають проблеми соціального забезпечення на місцях і їх думка є надзвичайно важлива при прийнятті тих чи інших рішень. Враховуючи ряд змін, які сьогодні відбуваються у державі, ми повинні максимально ефективно використовувати фінансові ресурси для тих, хто їх найбільше потребує. І у першу чергу перевести безадресні принципи надання допомоги у адресні, щоб їх персонально отримував той, хто їх потребує і сам вирішував на що які потреби їх направити».

Представник Міністерства представив розроблений цією урядовою структурою проект змін до Положення про порядок призначення  та  надання  населенню субсидій на оплату вартості житлово-комунальнихпослуг, придбання скрапленого газу, твердого або рідкого пічного побутового палива. Урядовець наголосив, що зараз, після збільшення вартості житлово-комунальних тарифів для населення, кількість домогосподарств, які мають право на отримання субсидій, зросла до 3,5 мільйонів. У разі, якщо протягом року буде збільшено вартість тарифів, то кількість отримувачів субсидій може зрости до 7 мільйонів сімей.  Відповідно, розробка нового Положення є вкрай актуальною, а його ухвалення сприятиме організації роботи з надання субсидій населенню та здійснення необхідного фінансування.

Заступник Вінницького міського голови А.Рева розповів, що вінницькі спеціалісти також розробили проект нормативно-правового акту, який врегулює порядок призначення та надання  населенню субсидій на оплату вартості житлово-комунальних послуг. А.Рева презентував фахівцям документ та зазначив, що за змістом він фактично на 90% співпадає із текстом проекту, розробленого Міністерством. Представник Вінниці наголосив на проблемних аспектах існуючої системи надання субсидій населенню та висловив сподівання на їх врегулювання шляхом запровадженням нових норм.

Обговорення проекту Положення, розробленого Мінсоцполітики, викликало активну дискусію серед учасників. Керівники управлінь соціального захисту та праці місцевих рад висловили пропозиції та зауваження до документу в частині:

- визначення категорій осіб, яким буде надаватись субсидія;

- порядку і переліку документів, які необхідно подати для її призначення;

- повноважень соціальних інспекторів щодо перевірки матеріального стану домогосподарств;

- порядку взаємодії органів, підприємств, організацій щодо обміну інформацією про склад сім’ї, зареєстрованих осіб та наданих житлово-комунальних послуг;

- отримання довідки про склад сім’ї.

За результатами обговорення фахівці вирішили, що проект потребує додаткового вивчення з тим, щоб згодом надати свої письмові пропозиції до нього з метою їх узагальнення експертами Центру аналізу та розробки законодавства АМУ та направлення відповідного звернення до Міністерства соціальної політики.           

Учасники поділилися досвідом з організації роботи соціальних служб. В.о. начальника Управління соціальної політики Тернопільської міської ради В.Сулима проінформував про організаціюсоціального захисту населення та надання соціальних послуг у Тернополі. Велику зацікавленість в учасників засідання викликала інформація про міські програми соціальної підтримки громадян. Зокрема, у Тернополі вже понад 15 років функціонує благодійна їдальня, яка щомісяця надає безоплатне харчування 50 малозабезпеченим особам. А соціальна перукарня протягом 2014 року надала безоплатні послуги понад 2500 малозабезпеченим громадянам. Також у місті відкрито пункт прокату засобів реабілітації, який сприяє доступному процесу реабілітації особам, які її потребують. Міська програма «Турбота», на фінансування якої у 2015 році передбачено приблизно 100 тис. грн., передбачає часткову компенсацію оплати житлово-комунальних послуг деяким категоріям громадян та надання додаткових адресних допомог жителям міста.

Аналітик Центру аналізу та розробки законодавства АМУ В.Карабутова представила для обговорення проекти нормативно-правових актів, які впливають на повноваження органів місцевого самоврядування у сфері соціального захисту. За результатами обговорення прийнято рекомендації місцевих фахівців підтримати:

  • проект Закону України «Про внесення зміни до статті 2 Закону України «,Про здійснення державних закупівель» (щодо спрощення закупівлі сировини, матеріалів, напівфабрикатів та комплектуючих до технічних та інших засобів реабілітації для інвалідів, дітей-інвалідів та інших окремих категорій населення), ухвалення якого значно спростить процеси, пов’язані із виготовленням реабілітаційних засобів;
  • проект постанови Кабінету Міністрів України «Деякі питання реалізації права на працю та соціальний захист від безробіття внутрішньо переміщених осіб», яка передбачає особливий порядок присвоєння статусу особам, які були переміщені у зв’язку із кризовими ситуаціями на сході України;
  • проект наказу «Про Типове положення про відділення денного догляду для осіб похилого віку та інвалідів», прийняття якого сприятиме наданню соціальних послуг у територіальних громадах та надасть право органам місцевого самоврядування  самостійно вирішувати відповідні організаційні  питання;
  • проект наказу «Про затвердження Методики оцінки конкурсних пропозицій учасників конкурсу із залучення бюджетних коштів для надання соціальних послуг», який визначає основні вимоги щодо змісту і форм оголошень, інформації про соціальні послуги, способи їх розміщення, алгоритм обміну інформацією щодо соціальних послуг між структурними підрозділами, установами сфери соціального захисту.

З метою вивчення практичного досвіду організації діяльності закладів соціального спрямування гості Тернополя відвідали Управління соціальної політики Тернопільської міської ради; Територіальний центр соціального обслуговування населення (надання соціальних послуг); благодійну їдальню та перукарню; Геріатричний центр.

Центр аналізу та розробки законодавства

           

            

Всі новини