26.03.2014
Уряд розгляне Концепцію реформи місцевого самоврядування найближчим часом
Версія для друкуВерсія для друку

підсумки зустрічі Прем’єр-міністра України з міськими головами, яка відбулася в Мінрегіоні

25 березня 2014 року в Міністерстві регіонального розвитку, будівництва і житлово-комунального господарства України відбулась нарада щодо актуальних питань реформи місцевого самоврядування з міськими головами міст-членів АМУ. В обговоренні взяли участь Прем’єр-міністр України А.Яценюк, Віце-прем’єр-міністр – Міністр регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства В.Гройсман, Міністр юстиції П.Петренко, народні депутати України – члени міжфракційного депутатського об’єднання «За розвиток місцевого самоврядування».

«Участь у такій зустрічі Прем’єр-міністра України є знаком того, що Уряд серйозно налаштований на проведення реформи», - підкреслив В.Гройсман. Сам Прем’єр на початку зустрічі наголосив, що однією з головних складових плану реформ Уряду є надання додаткових повноважень територіальним громадам і передача повноважень з центру на місця.

А.Яценюк також заявив, що наполягає на ліквідації облдержадміністрацій. «Вважаю це рудиментом минулого і нам необхідно прийняти рішення про внесення змін до Конституції і відповідного законодавства щодо формування місцевих виконавчих комітетів. Виконкоми мають взяти на себе всю повноту відповідальності за стан справ в кожній області. Це забезпечить, в першу чергу, підзвітність тих людей, які будуть розпоряджатися ресурсами місцевої громади, безпосередньо перед місцевою громадою», - сказав Прем’єр-міністр. Створення виконкомів обласних і районних рад замість державних адміністрацій і є одним з елементів реформи, про яку йде мова.

Глава Уряду також додав, що реформа місцевого самоврядування повинна створити чинники, за яких кожна територіальна громада буде зацікавлена у створенні нових робочих місць і збільшенні надходжень до місцевого бюджету. «Це означає, що частина тих податків, які надходять до центрального бюджету сьогодні, після реформи повинні зараховуватися і залишатися в місцевих бюджетах. Це буде особиста зацікавленість громад, органів місцевого самоврядування створювати умови для розвитку підприємництва на своїх територіях», - зазначив Прем’єр-міністр.

Далі слово взяли міські голови. Їх думки сходились в одному – реформу потрібно реалізовувати і якнайшвидше.

Львівський міський голова, Віце-Президент АМУ А.Садовий: «У четвер у Львові відкривається Форум місцевого самоврядування. Я б хотів, щоб ті зміни, про які ми говорили 23 роки, що треба підтримувати місцеве самоврядування, відбулися до президентських виборів». Також він підняв питання щодо проблем казначейського обслуговування місцевих бюджетів.

Про своєчасність і доцільність реформи висловився і Луганський міський голова С.Кравченко. Він зазначив, що якщо будуть сильні громади, то і держава буде сильною.

Міський голова Харкова Г.Кернес звернув увагу на складні умови, в яких доводиться нині працювати керівникам громад, особливо у східних областях. Також він висловив сподівання, що призначення на посаду Віце-прем’єр-міністра колишнього міського голови стане запорукою врахування інтересів громад при реалізації державної регіональної політики.

Про багаторічну діяльність Асоціації, спрямовану на реформування місцевого самоврядування в Україні, сказав Президент АМУ, Криворізький міський голова, Ю.Вілкул. Він зазначив, що концепція реформування вже неодноразово була обговорена та підтримана міськими головами на заходах АМУ, тому слід якнайшвидше її впровадити в життя.

Славутицький міський голова В.Удовиченко звернув увагу присутніх на необхідність здійснення правильної інформаційно-роз’яснювальної роботи, щоб усі жителі країни розуміли важливість проведення реформи.

Наше завдання вирішувати проблеми територіальних громад, а це неможливо зробити без змін, - наголосив міський голова Івано-Франківська В.Анушкевичус. Він висловив сподівання, що ця зустріч не стане черговим дежавю.

Також необхідність впровадження реформ у місцевому самоврядуванні підтримали народні депутати Г.Зубко, В.Сальдо, Є.Карташов, Д.Жванія.

У відповідь Прем’єр-міністр України повідомив, що 15 квітня у парламенті з’явиться текст нової Конституції України, яка стане відправною точкою для  визначення, які закони далі повинні прийматися для реформування місцевого самоврядування.

А.Яценюк також привітав рішення Мінрегіону щодо перших законопроектів, які найближчим часом повинні бути розглянуті Верховною Радою України. Мова йде про законопроекти щодо права територіальних громад на добровільне об’єднання та співробітництво територіальних громад.

Віце-прем’єр-міністр В.Гройсман зазначив, що реформування місцевого самоврядування та територіальної організації влади в Україні передбачає здійснення п’яти основних кроків:

  • визначення територіальної основи органів місцевого самоврядування та органів виконавчої влади;
  • розмежування повноважень між органами місцевого самоврядування різних рівнів;
  • розмежування повноважень між органами місцевого самоврядування та органами виконавчої влади;
  • визначення за кожним рівнем органів влади необхідного обсягу ресурсів;
  • встановлення відповідальності органів місцевого самоврядування перед виборцем і державою.

«Це те, що зробить наші територіальні громади дієздатними, дозволить їм самостійно приймати рішення щодо розвитку своїх територій, бо хто, як не громади, краще знають про те, що і як  їм необхідно зробити для, щоб кожен мешканець отримував якісні послуги і можливість самореалізації», - наголосив В.Гройсман.

Він також закликав усіх присутніх – і членів Уряду, і народних депутатів, і міських голів - спільними зусиллями сприяти прийняттю необхідних законів і якнайшвидшому впровадженню реформи.

Дивитися фотогалерею

Переглянути відеосюжет телеканалу "1+1" 

 

Довідка

Проект Концепції реформування місцевого самоврядування та територіальної організації влади розроблено Мінрегіоном спільно з експертним середовищем, органами місцевого самоврядування та їх профільними асоціаціями. Експерти АМУ були залучені до відповідної робочої групи.

Концепція у 2012 році  була погоджена Правлінням Асоціації і пройшла загальнонародне обговорення. АМУ виступає за невідкладне схвалення Концепції  та за початок  реалізації конкретних заходів реформи з метою завершити її до чергових місцевих виборів у 2015 році. 

Концепція визначає напрями, механізми, строки формування ефективного місцевого самоврядування та територіальної організації влади, спроможної максимально забезпечити надання якісних та доступних публічних послуг, становлення інститутів демократії участі, задоволення інтересів громадян в усіх сферах життєдіяльності на відповідній території, узгодження інтересів держави та територіальних громад.

На першому етапі її впровадження передбачається створити законодавчу основу для реалізації права територіальних громад на добровільне об’єднання, передбачивши при цьому три роки надання державної підтримки новоутвореним об’єднаним громадам для поліпшення інфраструктури надання послуг та транспортної доступності. Також на цьому етапі заплановане законодавче врегулювання системи адміністративно-територіального устрою, здійснення моделювання адміністративно-територіальних одиниць в регіонах та підготовка проектів необхідних нормативних актів для завершення формування нової системи адміністративно-територіального устрою України, створення конституційної основи утворення виконавчих органів обласних та районних рад, розподілу повноважень між ними та відповідними місцевими адміністраціями, а також завершення формування законодавчої бази діяльності органів місцевого самоврядування та органів виконавчої влади на новій територіальній основі з визначенням повноважень та їх ресурсного забезпечення відповідно до вимог Концепції.

Передбачається і проведення інформаційно-роз’яснювальної роботи щодо необхідності проведення реформи місцевого самоврядування та територіальної організації влади.

На другому етапі Концепція пропонує уніфікувати та стандартизувати  адміністративні та соціальні послуги, що надаються  населенню  органами місцевого самоврядування та органами виконавчої влади, виходячи із принципів  максимальної доступності послуг для їх споживачів та забезпечити на законодавчому рівні умови для їх належного фінансування. Також серед кроків - проведення місцевих виборів з урахуванням реформованої системи органів місцевого самоврядування, здійснення інституційної реорганізації органів місцевого самоврядування та місцевих органів виконавчої влади на новій територіальній основі та перерозподіленими повноваженнями, удосконалення систем планування території громад.

 

 

Всі новини