25.10.2013
Уряд схвалив зміни до Порядку розміщення у банках тимчасово вільних коштів місцевих бюджетів
Версія для друкуВерсія для друку

з АМУ консультації не проводилися

23 жовтня Кабінет міністрів схвалив проект постанови КМУ про внесення змін до пункту 3 Порядку розміщення тимчасово вільних коштів місцевих бюджетів на вкладних (депозитних) рахунках у банках.

Документ передбачає пролонгацію на 2014 рік дію підпункту 6 пункту 3 постанови Кабміну від 12 січня 2011 року № 6, яким визначено умови розміщення тимчасово вільних коштів на вкладних (депозитних) рахунках у тільки у банках розмір, статутного капіталу яких має становити/перевищувати 10 млрд. гривень, а частка держави становить/перевищує 75%.

Консультації з Асоціацією міст України щодо проекту цієї постанови не проводилися і сам проект на погодження не надсилався.

АМУ не підтримує  внесення вищеописаних змін з таких причин:

  1. За даними НБУ на сьогодні лише дві банківські установи відповідають цій вимозі – Укрексімбанк та Ощадбанк (0,5% від загальної кількості банків, які мають ліцензію НБУ на здійснення відповідних операцій). Таким чином, створюються завідомо нерівні умови для суб’єктів банківського сектору, що є порушенням антимонопольного законодавства. Такими діями Уряд фактично забезпечує ліквідність двох державних банків.
  2. Обидва банки (власником яких фактично є держава) пропонують органам самоврядування набагато нижчі відсоткові ставки, ніж вони могли б бути за умов вищої конкуренції між банками за можливість розміщення зазначених коштів. Отже, втрати органів місцевого самоврядування від дії підпункту 6 пункту 3 постанови, ніж ризики на нівелювання яких спрямований цей пункт. Приклад, якщо обидва банки встановлюють відсотки менші за 10%, то інші комерційні банки – від 15% до 23%.
  3. Наведені цифри та перелік банків в пояснювальній записці як раз підтверджують вищенаведену тезу щодо перебільшення ризиків. В минулому році Мінфін подавав цифри щодо 400 млн. грн. не повернутих депозитів, а в цьому році вже 280,7 млн. грн. Отже, проблема є надуманою.
  4. Бюджетним кодексом України не передбачено обмежень щодо розміщення тимчасово вільних коштів місцевих бюджетів, пов’язаних з розміром статутного капіталу банків та часткою держави.

Експерти АМУ вважають, що тимчасово вільні кошти місцевих бюджетів доцільно розміщувати в банках, враховуючи не розмір їх статутного капіталу і частку держави, а фактичний стан дотримання ними встановлених НБУ нормативів, перш за все щодо ліквідності та адекватності регулятивного капіталу. Це дозволить  підвищити дохідність операцій від розміщення тимчасово вільних коштів місцевих бюджетів.

Всі новини