30.09.2014
Відбулося засідання Секції АМУ з питань освіти
Версія для друкуВерсія для друку

25-26 вересня 2014 року в Одесі

У засіданні Секції з питань освіти взяли участь представники з міст: Борисполя, Вінниці, Івано-Франківська, Ізмаїла, Кривого Рога, Луцька, Миколаєва, Одеси, Первомайська, Теплодара, Херсона, Хмельницького. У роботі взяв участь представник Департаменту дошкільної та загальної середньої освіти Міністерства освіти і науки України.

Присутні фахівці управлінь/департаментів освіти міст обласного значення обговорили проекти нормативно-правових актів, які стосуються повноважень органів місцевого самоврядування у сфері освіти та перебувають на розгляді у парламентських комітетах:

  • законопроект «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України (щодо підвищення престижності праці педагогічних працівників)» (№4104а), яким пропонується закріпити у законах існуючу норму про 20% надбавку до посадового окладу (ставки заробітної плати) педагогічним працівникам. Ця норма вже передбачена відповідною постановою Кабінету Міністрів України від 23.07.2011 №373 «Про встановлення надбавки педагогічним працівникам дошкільних, позашкільних, загальноосвітніх, професійно-технічних навчальних закладів, вищих навчальних закладів I-II рівня акредитації, інших установ і закладів незалежно від їх підпорядкування». 

Вирішено звернутись до Голови Комітету з питань науки і освіти з пропозицією направити законопроект на доопрацювання, враховуючи, що запровадження додаткових соціальних гарантій, спрямованих на підвищення престижності праці педагогічних працівників, потребують внесення змін не тільки до законів, але і підзаконних актів. Крім того, висловлено пропозицію прирівняти у соціальному забезпеченні тренерів-викладачів дитячо-юнацьких спортивних шкіл до педагогічних працівників позашкільних навчальних закладів, шляхом внесення змін до Закону України «Про фізичну культуру і спорт».

  • законопроект «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо призначення, звільнення, заохочення, притягнення до дисциплінарної відповідальності та звітування керівників дошкільних,  загальноосвітніх і позашкільних навчальних закладів» (№4052а), яким передбачається:

- доповнення переліку виключних повноважень міських рад повноваженнями  щодо обов`язкового ухвалення рішень про погодження на призначення керівників освітніх закладів, ініціювання питань про  їх заохочення та притягнення до відповідальності;

- запровадження звітування керівників комунальних освітніх закладів щодо використання ними коштів місцевих бюджетів.

За результатами обговорення присутні учасники законопроект не підтримали, оскільки окрім складностей у його практичній реалізації, застосування звітування та призначення керівників загальноосвітніх закладів може призвести до політичних спекуляцій.

  • законопроект «Про харчування у загальноосвітніх закладах»  (№4004а), яким передбачається визначення окремого статусу закладів, підприємств, які надають послуги із організації харчування в закладах освіти. Крім того, проектом пропонується визначити загальні заходи відповідальності за порушення законодавства про харчування у загальноосвітніх навчальних закладах.

За результатами обговорення вирішено законопроект не підтримувати. Додатково висловлено пропозицію, що спрощення порядку організації харчування сприятиме відміна здійснення тендерних закупівель продуктів та послуг з організації харчування. Запропоновано доручити виконавчій дирекції звернутись з листом до відповідних профільних парламентських комітетів та міністерств щодо внесення змін до Закону України «Про здійснення державних закупівель». Крім того, учасники висловили пропозицію про скасування безкоштовного обов’язкового харчування для дітей 1-4 класів та розширення переліку пільгових категорій дітей, яким буде надано безоплатне харчування під час навчання.

  • законопроект «Про внесення змін до деяких законів України з питань освіти (щодо розширення доступу до загальноосвітньої та дошкільної освіти)» (№4888), яким передбачається  встановлення однакових розмірів тарифів для усіх видів освітніх закладів незалежно від форми власності і підпорядкування.

Вирішено не підтримувати законопроект, оскільки на законодавчому рівні вже забезпечено формування однакового розміру тарифів для юридичних осіб, незалежно від форми власності.

  • законопроект «Про внесення змін до Закону України "Про дошкільну освіту" (щодо можливості задоволення потреб переселенців та комплектування груп  дошкільного навчального закладу)» (№4394а), яким передбачається надання можливості збільшення наповнюваності груп дошкільного навчального закладу за умов виконання засновниками (власниками) таких закладів основних завдань дошкільної освіти та вимог Базового компоненту дошкільної освіти з метою усунення перешкод для отримання громадянами послуг з дошкільної освіти дітей.

Учасники одностайно підтримали законопроект. Вирішено доручити Виконавчій дирекції направили лист про підтримку проекту, а також ініціювати внесення змін до Закону України «Про дошкільну освіту» в частині надання права власникам дошкільних закладів за потребою встановлювати іншу наповнюваність груп.

  • законопроект «Про заходи щодо забезпечення реалізації права дитини на здобуття дошкільної освіти» (№4363а), яким передбачається:

- запровадження  процедури передачі та повернення будівель та споруд дошкільних навчальних закладів територіальним громадам, яка має здійснюватись добровільно або примусово шляхом розірвання договорів оренди чи купівлі-продажу майна та виплатою компенсації вартості майна;

- компенсація власникам майна, яке вилучається;

- наділення органів місцевого самоврядування повноваженнями щодо визначення переліку об’єктів, які мають передатись у комунальну власність та здійснення усіх заходів щодо його повернення.

За результатами обговорення вирішено законопроект не підтримувати, оскільки його реалізація потребує значних фінансових ресурсів для виплати компенсації власникам приміщень бувших дошкільних закладів, здійснення оплати судових витрат, а також через організаційну складність повернення приміщень та високу ймовірність непридатність приміщень для подальшого їх використання в освітніх цілях.

Представник Департаменту дошкільної та загальної середньої освіти Міністерства освіти і науки України С.Харченко розповіла присутнім про наступні напрямки державної політики у сфері освіти, зокрема, про:

- зміни у процедури  проведення ЗНО та державної підсумкової атестації;

- запровадження мораторію на інспектування освітніх закладів;

- створення та опробування електронного депозитарію підручників;

- оновлення нормативно-правової бази щодо дошкільної освіти, загальної середньої освіти;

- удосконалення законодавства щодо впровадження інклюзивного навчання;

- запровадження профільного навчання;

- посилення автономності освітніх закладів та надання їм права самостійно використовувати кошти спецфондів.

Між учасниками відбулася жвава дискусія щодо основних проблемних питань, як то: нестача приміщень для дошкільних закладів, наповнюваність класів та груп, соціальний захист педагогів, організація харчування в освітніх закладах тощо.

Перший заступник директора Департаменту освіти і науки В.Іщенко виступила з доповіддю «Організація надання освітніх послуг, навчально-виховного процесу в комунальних закладах освіти м. Одеси», проінформувавши про мережу закладів, кількість учнів і педагогічних працівників, особливості фінансування галузі, основні здобутки і досягнення міста у галузі освіти.

Учасники засідання Секції з метою ви вивчення досвіду з організації діяльності освітніх закладів відвідали Одеський навчально-виховний комплекс «Гармонія» «Загальноосвітня школа І-ІІ ступенів – гімназія №6», Одеський навчально-виховний комплекс №300 «Спеціалізована школа І ступеня - дошкільний навчальний заклад», Одеський дошкільний навчальний заклад «Ясла-садок» №28.

  

 

Всі новини