05.07.2011
Як і хто у нас в державі встановлює тарифи?
Версія для друкуВерсія для друку

Інформація Аналітичного центру АМУ.

Факт 1. Складові тарифу на житлово-комунальні послуги постійно змінюються. Так протягом 2010 року розмір мінімальної заробітної плати переглядався п’ять разів. В цьому році передбачено 4 етапи збільшення такої соціальної норми. Разом з цим змінюється ціна на енергоносії. Комунальними підприємствами відповідно проводяться перерахунки заробітної плати працівникам. Збільшуються відрахування до пенсійного та інших соціальних фондів. Рішення про підвищення цін на газ з 1 серпня 2010 року було прийнято НКРЕ 13 липня цього року. Тобто житлово-комунальні підприємства мали в термін у півтора місяці переглянути свої тарифи. З початку року ціни на електроенергію для комунальних підприємств зростали шість разів: на 4 % у січні, на 5 % у лютому, на 2,4 % у березні, на 1,5 % у квітні, на 2,5 % у травні, на 1 % у червні. Відповідно це потребує постійного перегляду тарифів майже щомісячно.

Факт 2. Тарифи додатково перевіряються. Відповідно до порядків встановлення тарифів, затверджених постановами Кабінету Міністрів України, комунальні підприємства подають розрахунки економічно обґрунтованих витрат на виробництво послуг на  погодження до територіального органу Держцінінспекції. Такі дії потребують додатково часу.

Факт 3. Встановлення тарифів передано на центральний рівень. Відповідно до Закону України вiд 09.07.2010  № 2479-VI «Про Національну комісію регулювання ринку комунальних послуг України» з липня 2010 року національному регулятору передано повноваження  встановлення тарифів на комунальні послуги. Це в свою чергу призвело до затягування в часі процесу встановлення тарифів.

Факт 4. Затвердження тарифів підлягає проведенню регуляторної процедури. Рішення про встановлення тарифів на житлово-комунальні послуги потребують проведення регуляторної процедури відповідно до Закону України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності». Строк, протягом  якого  від  фізичних  та юридичних осіб,  їх об'єднань приймаються  зауваження  та  пропозиції до проекту рішення  не може бути меншим ніж один місяць.

Факт 5. Споживач має бути додатково попереджений про зміни тарифів. Стаття 32 Закону України „Про житлово-комунальні послуги” зобов’язує комунальні підприємства, у разі зміни вартості житлово-комунальних послуг,  повідомляти про це споживача  не  пізніше ніж за 30 днів з  визначенням  причин зміни вартості та наданням відповідних  обґрунтувань з посиланням на погодження відповідних органів. Така норма не враховує того, що зміна тарифу відбувається відповідно до зміни мінімальної заробітної плати, ціни енергоносіїв, які встановлюються на центральному рівні.

Відповідно, для перегляду тарифів на житлово-комунальні послуги потрібно кілька місяців. Це унеможливлює їх одночасне коригування разом із зміною вартості складових тарифу. За цей термін комунальні підприємства продовжують надавати послуги за попередніми цінами, отримуючи збитки через різницю у тарифах. Така ситуація знижує рівень розрахунків за використані енергоносії, призводить до заборгованості із заробітної плати. А це в свою чергу призводить до зниження якості наданих послуг населенню.

Аналітичний центр

Асоціації міст України

Всі новини