14.06.2016
Як впровадження змін у Контитуцію України в частині децентралізації вплине на становлення спроможних об’єднаних громад?
Версія для друкуВерсія для друку

відповідь на питання шукали під час регіональної платформи з розвитку місцевого самоврядування у Луцьку в рамках проекту ПУЛЬС

10 червня Волинське РВ АМУ провело засідання регіональної платформи на тему: "Обговорення особливостей впровадження в дію змін до Конституції України"Захід відбувся в рамках реалізації проекту «Розробка курсу на зміцнення місцевого самоврядування в Україні» (ПУЛЬС), який реалізує Асоціація міст України за підтримки USAID.

До обговорення долучились виконавчий директор Волинського РВ АМУ Б.Самойленко, народний депутат України І.Гузь, представники Волинської ОДА, міські, селищні голови та представники громад-членів Асоціації міст України, регіональні консультанти проекту ПУЛЬС та АМУ, представники експертного середовища та представники ЗМІ.

 

У ході платформи учасники обговорили:

  • зміни до Конституції України в частині децентралізації,
  • першочергові законопроекти та нормативно-правових документи, які необхідно прийняти для забезпечення повноцінної діяльності органів місцевого самоврядування та об’єднаних територіальних громад,
  • проблемні питання, що виникають в процесі діяльності новостворених об’єднаних територіальних громад.

Б.Самойленко, відкриваючи захід, поінформував присутніх, що регіональні платформи у всіх областях проходять в рамках проекту «Розробка курсу на зміцнення місцевого самоврядування в Україні» (ПУЛЬС), який реалзує Асоціація міст України, і наголосив на тому, що існуюча система самоврядування давно потребувала реформування аби відповідати європейським демократичним нормам і стандартам, а якісне проведення реформи децентралізації дасть хороший поштовх для розвитку територій. «Від того як ми попрацюємо, буде залежати як «поїдуть» органи місцевого самоврядування. Першим класом, другим чи може взагалі залишаться на місці», - резюмував Б.Самойленко.

Свою думку у ході обговорення висловив також народний депутат України І.Гузь, який запевнив присутніх, що готовий підтримувати всі рішення, що сприятимуть децентралізації. За словами парламентарія: "Децентралізація – єдиний вихід до європейського майбутнього України. Є чимало людей, які не зацікавлені в децентралізації. Багато сільських голів надіються на «задню», сподіваються, що все загальмується і процес не піде». Депутат не виключає того варіанту, що рішення стосовно сіл, які не хочуть об’єднуватися, доведеться приймати Верховній Раді.

Народний депутат І.Гузь повідомив і про проблемні питання створення об'єднаних громад. Так, мешканці селища Благодатне (колишнє Жовтневе) Іваничівського району забажали приєднатися до Нововолинська. Але, згідно з чинним законодавством, приєднатися до міста може населений пункт, який має спільні з ним межі. Між Благодатним та Нововолинськом є село Грибовиця, та громада цього села – вагається, чи приєднуватися до міста, чи ні. Таким чином, 5 тисяч мешканців Благодатного опинилися в заручниках і не можуть створити об’єднану громаду, яку хочуть.

Щодо змін до Конституції, парламентарій зазначив: «Андрій Парубій цього тижня зробив тривожну заяву, що децентралізація на рівні конституційних змін блокується пунктом по Донбасу. Тому який є механізм, як розділяти мухи і котлети, я вам не можу сказати".

"Однак, без внесення змін до Конституції України провести комплексну реформу з децентралізації влади неможливо. Хто виступає проти таких змін до Основного Закону, той виступає проти децентралізації!», - зауважив експерт Волинського регіонального відділення Асоціації міст України, доктор політичних наук В.Малиновський.

 

Свою чітку позицію щодо децентралізації висловили і волинські першопрохідці процесу добровільного об'єднання: Зимненський сільський голова В.Католик та Устилузький міський голова В.Поліщук. На їх думку, в процесі децентралізації ще є чимало недопрацювань та політичних аспектів, однак лише шляхом передачі повноважень на місця можна побудувати європейську державу.

Директор Агенції регіонального розвитку А.Пархом’юк розповів про недоліки, які ще потрібно усунути на шляху до ефективної децентралазації: «На сьогодні є проблема з реєстраторами, з нотаріальними діями. Зміни до законодавства треба вносити».

Заступник Луцького міського голови Ю.Вербич запевнив присутніх у тому, що «шлях до децентралізації правильний, зворотнього руху тут не може бути». Однак висловив своє здивування тим, що «раніше отримали відмову на подані пропозиції щодо об’єднання і лише днями до міськради звернулися 150 осіб з ініціативної групи Прилуцької громади, які бажають приєднатися до міста».

Ситуацію щодо співпраці з громадами, які межують з містом Ю.Вербич прокоментував так: "позиція сусідніх з містом громад наступна: ми хочемо мати міські блага, користуватися інфраструктурою міста, але об’єднуватись не бажаємо. Тому, в міській раді вирішили піти на принцип: якщо мешканці приміських сіл хочуть користуватися міськими благами – хай приєднуються. Або створюють власні спроможні громади, де діятимуть садочки і школи, які відповідають вимогам батьків".

Експерт В.Малиновський розповів про проблеми міста Луцька та його приміських територій. На його думку, сусідній обласний центр Рівне значно ефективніше в роботі із приміськими зонами і має з цього економічний зиск. «Рівне піде вперед, а ми залишимося тут. Там аеропорт, супермаркети світового рівня. Туди приходить інвестор», - переконував В.Малиновський.

Підбиваючи підсумки заходу, виконавчий директор Волинського РВ АМУ Б.Самойленко розповів про здобутки і плани Волинського регіонального відділення в рамках реалізації проекту ПУЛЬС. Так, при Волинському регіональному відділенні сформовано потужну команду регіональних консультантів, є чіткий план дій щодо впровадження реформи на Волині і, що головне, скоординовано спільну діяльність з представниками Волинської ОДА. «Ми готові бути присутніми на зустрічах з мешканцями громад, готові дати відповіді на питання, які вас непокоять з тим, щоб ця реформа відбулась і нам усім не було соромно за спільні дії», - підсумував Б.Самойленко.

Всі новини