05.07.2016
Законопроект «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України (щодо добровільного приєднання територіальних громад)» потребує доопрацювання
Версія для друкуВерсія для друку

АМУ надала свій висновок в парламентський Комітет з питань державного будівництва, регіональної політики та місцевого самоврядування

Асоціація міст України розглянула законопроект «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України (щодо добровільного приєднання територіальних громад)» (№4772).

Законопроект спрямовано на прискорення реформи місцевого самоврядування шляхом посилення спроможності територіальних громад через їх спрощену добровільну консолідацію, що Асоціацією підтримується. Також серед позитивів законопроекту варто відмітити частково виправлення проблемних положень у попередній версії цього законопроекту під №3638. Зокрема, уможливлено довибори до ради сільської та селищної об’єднаної територіальної громади депутатів від територіальної громади, що приєдналася.

Однак, незважаючи на доопрацювання, АМУ зазначає, що законопроект зберігає суттєві недоліки.

Небезпечним для дальшого добровільного об’єднання територіальних громад є пропоноване положення, згідно з яким Уряд наділяється правом визнавати спроможною об’єднану територіальну громаду за умови, що кількість її населення становить не менше половини чисельності населення територіальних громад, які мали увійти до такої об’єднаної територіальної громади відповідно до регіонального Перспективного плану формування територій громад.

Оскільки центрами майбутніх об’єднаних територіальних громад в переважній більшості є існуючі районні центри - міста та селища міського типу з чисельністю населення не менше половини такої об’єднаної громади, запропоновані норми демотивують громади таких міст та селищ об’єднуватися в межах перспективного плану та сприятимуть приєднанню однієї-двох сусідніх сільських рад з метою отримання статусу «спроможної громади».

Положення ж цієї самої пропонованої додаткової частини четвертої статті 9 Закону України «Про добровільне об’єднання територіальних громад», яким пропонується наділити Кабінет Міністрів України повноваженням скасовувати своє рішення про визнання об’єднаної територіальної громади спроможною виглядає сумнівним. Такі повноваження Уряд не зможе реалізувати, оскільки це призведе до складних, в тому числі з політичної точки зору, процесів щодо зворотньої зміни відносин власності на комунальні заклади, зв’язків між відповідним місцевим бюджетом та Державним бюджетом України тощо.

На думку АМУ, такі положення створять загрозу утворення в межах регіонів «білих плям» неспроможних громад, що втрачають перспективу увійти до складу добровільно утворюваної спроможної громади, розбалансують систему управління територіями, що здійснюється районними державними адміністраціями.

Асоціація вважає, що належним стимулом до консолідації громад в тому числі шляхом приєднання буде надання статусу спроможних лише тим громадам, які відповідають Перспективним планам, розробленим та затвердженим у відповідності з Методикою формування спроможних територіальних громад.

Законопроект не позбавлений також інших недоліків. Читайте детальний аналіз тут.

АМУ вважає, що законопроект «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України (щодо добровільного приєднання територіальних громад)» (№4772) потребує доопрацювання в частині вирішення вказаних проблем.

Аналіз законопроекту, який підготував Центр аналізу та розробки законодавства Асоціації міст України, направлено в парламентський Комітет з питань державного будівництва, регіональної політики та місцевого самоврядування. Законопроект№4772 буде розглянутий на засіданні парламентського Комітету 6 липня.

 

Всі новини