12.08.2014
Засідання Секції АМУ з питань культури та мистецтв
Версія для друкуВерсія для друку

проходило у Чернівцях 7-8 серпня 2014 року

Захід організовано в рамках проекту USAID «Ініціатива захисту прав та представлення інтересів місцевого самоврядування в Україні» (ДІАЛОГ), який реалізується спільно з Асоціацією міст України.

У засіданні взяли участь  25 представників з міст: Вінниці, Дубна, Івано-Франківська, Кам’янця-Подільського, Коломиї, Кривого Рогу, Луцька, Миколаєва, Новодністровська, Острога, Чернівців, Тернополя, Хмельницького. Також захід відвідали представники Міністерства культури і Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України.

З вітальним словом до учасників засідання Секції звернувся Чернівецький міський голова А.Каспрук, який наголосив на важливості підтримки  культурного середовища та збереження культурної спадщини, що позитивно відображається і на економіці міста. Адже місто Чернівці має унікальну архітектурно-історичну спадщину і утримання об’єктів у належному стані сприяє збільшенню кількості туристів.

Начальник Управління культури Чернівецької міської ради Г.Волинець ознайомив учасників із мережею закладів культури міста, розповів про основні культурно-масові заходи, конкурси та фестивалі, які проводяться міською владою.

Про діяльність міської ради у напрямку збереження культурної спадщини, особливостей укладання та виконання охоронних договорів щодо об’єктів культурної спадщини місцевого, обласного, національного значення розповіла начальник відділу охорони культурної спадщини О.Пушкова. Вона повідомила, що включення у 2011 році будівлі Чернівецького університету до списку об’єктів, які охороняються ЮНЕСКО, сприяло значному збільшенню туристів і позитивно вплинуло на економічний розвиток міста.

Далі учасники перейшли до обговорення необхідних законодавчих змін. Аналітик Аналітичного центру АМУ В.Карабутова представила проекти нормативно-правових актів, які винесені профільним Міністерством на громадське обговорення або знаходяться на розгляді у парламентських комітетах.

За результатами їх розгляду учасники засідання Секції прийняли деякі рекомендації, зокрема:

  • розробити загальнодержавну стратегію культурної політики на основі  чинних місцевих програм у  сфері культури;
  • запровадити гастрольний збір, передбачивши такий його розподіл: 20% - до бюджетів сіл, селищ, міст, в яких проходять гастрольні заходи; 40% - до бюджетів областей, 40% - до державного бюджету для забезпечення загальнодержавної підтримки гастрольної діяльності. Ці фінансові ресурси допоможуть органам місцевого самоврядування утримувати в належному стані концертні майданчики, комунальні клубні заклади, муніципальні колективи, театри тощо, а також зможуть бути використані за активної гастрольної діяльності на створення і розвиток нових культурних проектів;
  • переглянути нормативи забезпеченості клубних закладів, бібліотек з урахуванням демографічної ситуації, можливістю їх фінансування на місцевому рівні, транспортного сполучення, а також реальної потреби у послугах та економічної доцільності;
  • запровадити контрактну форму роботи не тільки з керівниками комунальних та державних закладів культури, але і закладів позашкільної освіти та бібліотек, а також ввести обов’язкову контрактну форму після досягнення  працівником пенсійного віку. Впровадження контрактів стимулюватиме керівників до підвищення ефективності роботи очолюваних ними закладів та сприятиме розширенню спектру надання послуг, розвитку нових форм роботи з населенням;
  • скасувати процедуру тендерних закупівель книг, періодичних видань, іншої літератури для бібліотечних закладів; музичних інструментів, технічного обладнання для комунальних закладів культури;
  • змінити порядок встановлення розміру плати за навчання у комунальних школах естетичного виховання дітей, встановлених постановою Кабінету Міністрів України № 260 від 25.03.1997 «Про встановлення розміру плати за навчання у державних школах естетичного виховання дітей». Доцільно передбачити встановлення розміру плати у відсотковому відношенні до мінімальної заробітної плати або середньої заробітної плати по регіону;
  • передбачити рекомендований характер нормативних документів про штатні розписи для комунальних та державних закладів культури із можливістю введення посади «менеджер з проектної роботи»;
  • нормативно передбачити право працівників клубних закладів, артистів творчих колективів на отримання доплат за вислугу років.

Жваву дискусію викликав проект Концепції розвитку культури в Україні: пріоритети на 2014-2015 роки та створення передумов для подальших реформ, презентований представником Міністерства культури М.Скибою. Представники міст позитивно сприйняли ініціативу Міністерства розробити нормативно-правовий документ, який би визначав основні напрямки розвитку галузі. В той же час зауважено, що документ потребує значного доопрацювання і набуде необхідного змісту та форми лише за активного діалогу між Міністерством, органами місцевого самоврядування та громадськими організаціями.

Далі представник Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України М.Влад ознайомила присутніх із Концепцією реформування місцевого самоврядування та планом заходів Уряду з реалізації реформи місцевого самоврядування.

Місцеві фахівці ознайомились з роботою міських комунальних закладів, а саме: міського парку, який перебуває повністю на самоокупності, та міського літнього майданчику, де проводяться концертні та інші масові заходи. Також учасники відвідали колишню Резиденції митрополитів Буковини і Далмації - Національний Буковинський університет, який включено до пам’яток ЮНЕСКО. 

Всі новини