10.10.2012
Відкриті муніципалітети – основа стандартів
Версія для друкуВерсія для друку

у м. Вінниця відбувся круглий стіл присвячений розвитку електронного урядування

5 жовтня в м. Вінниця відбувся круглий стіл, присвяченийпроблемі впровадження в Україні Ініціативи «Партнерство «Відкритий уряд» на основі місцевих програм та стандартів розвитку системи електронного урядування.

Захід було проведенов рамках реалізації проекту "Формування партнерства громадськості та органів місцевого самоврядування у сфері розвитку публічного Е-урядування", підтриманого Міжнародним фондом «Відродження».

Захід проходив в приміщенні навчальногозалу Муніципально-громадського центру електронного урядування.

Це вже третязустріч, організована в межах зазначеного проекту.

Мета проведення круглого столу – дослідження можливостей впровадження в Україні Ініціативи «Партнерство «Відкритий уряд» на основі регіональних програм розвитку електронного врядування та електронної демократії та розробки муніципальних стандартів впровадження системи е-урядування в містах України. Надалі передбачається активна співпраця експертів клубу «Е-урядування» з метою дослідження ефективності функціонування окремих інструментів електронного урядування в органах місцевого самоврядування, виявлення кращих практик та розробки єдиного стандарту впровадження системи е-урядування в містах України.

Під час круглого столу були розглянуті наступні питання:

  • Загальний план дій щодо впровадження в Україні Ініціативи «Партнерство «Відкритий уряд»;
  • Необхідність реалізації регіональних програм з використання е-урядування та е-демократії, що сприятимуть впровадженню Ініціативи «Партнерство «Відкритий уряд»;
  • Формування муніципального стандарту впровадження Ініціативи «Партнерство «Відкритий уряд».

Відкрив засідання О.Левченко, виконавчий директор ГО «Подільська агенція регіонального розвитку». Він окреслив основні питання, що мали бути обговорені під час круглого столу, закликавши всіх учасників до активної дискусії. Під час вступного слова О.Левченко зазначив, що Ініціатива «Партнерство «Відкритий Уряд» - це шанс для України, яким ні в якому разі не можна знехтувати. Влада заявила про підтримку Ініціативи, взяла на себе відповідні зобов’язання, постійно говорить про готовність бути відкритою, але чи можна очікувати на справжню відкритість влади на практиці – покаже час. Задача громадськості – проконтролювати владу та виконання взятих нею зобов’язань. Крім того, дуже важливо сприяти зростанню відкритості місцевих органів влади та органів місцевого самоврядування на основі використання елементів е-урядування, щоб продемонструвати готовність до відкритості та прозорості на місцевому рівні. Сьогодні необхідно розробити конкретні кроки, що сприятимуть реалізації Ініціативи «Партнерство «Відкритий Уряд» на місцях та стимулюватимуть впровадження Ініціативи на державному рівні. Крім того, О.Левченко звернув увагу на недостатню участь громадськості у розвитку системи електронного урядування, зокрема, через нестачу інформації щодо тих переваг, які дає впровадження елементів е-урядування кожному громадянину.

А.Серенок, доцент кафедри інформатизації державного управління Харківського регіонального інституту державного управління Національної Академії державного управління при Президенті України, окреслив теоретичні аспекти електронного урядування Плану дій з впровадження Ініціативи «Партнерство «Відкритий Уряд» в Україні. Він чітко розмежував поняття е-уряду та е-урядування, охарактеризував систему показників, на основі яких експерти ООН здійснюють кількісну оцінку рівня готовності країни до використання е-уряду, продемонстрував рейтинг країн щодо рівня розвитку е-урядування, згідно  дослідження ООН  (Україна наразі знаходиться на 68 місці зі 190 країн). Крім того, А. Серенок визначив основні проблеми при впровадженні е-урядування в Україні, серед яких: відсутність «політичної волі», недосконалість нормативно-правового забезпечення, низький рівень фінансування та ефективності використання наявних ресурсів, низький рівень інформатизації окремих галузей економіки та окремих регіонів, недостатній рівень володіння інфомаційно-комунікаційними технологіями серед держслужбовців, цифрова нерівність населення тощо.

Дивитись презентацію доповіді

Ю.Бузиновський, головний спеціаліст департаменту інформаційних технологій Вінницької міської ради, розповів про той шлях, який пройшла Вінницька міська рада від простої автоматизації процесів до відкритості та прозорості діяльності. Він зазначив, що необхідно змінювати сьогодні саму культуру відношення органів місцевого самоврядування до громадян, а електронне урядування являється інструментом підвищення ефективності та швидкості управління. Крім того, Ю. Бузиновський розповів як працює система звернень громадян (в тому числі мапа порушень) на веб-сайті Вінницької міської ради, яким чином мешканці міста можуть спілкуватися з мером міста, як працює відділ оперативного реагування «Цілодобова варта» тощо.  

За словами В.Дарнопих, керівника проектів Славутицької громадської організації «Лабораторія малого бізнесу» та виконавчого директора «Асоціації електронних міст України», в багатьох містах України робляться значні зусилля на шляху впровадження елементів електронного урядування в діяльність органів місцевого самоврядування. В одних містах цьому сприяють прогресивні погляди керівників, в інших це відбувається завдяки ініціативам та зусиллям громадських організацій. Проте, досить часто міста, які вже досягли певного рівня у цьому напрямку, не можуть рухатися далі, зокрема, через недосконалість законодавства. Тому, надзвичайно важливо сьогодні акумулювати весь позитивний досвід міст України в напрямку розвитку е-урядування та показати владі, що муніципалітети готові до відкритості, що вже багато важливих кроків в цьому напрямі зроблено і міста бажають рухатися далі та потребують створення відповідних умов на державному рівні.

Р.Банар, регіональний координаторГромадянської мережі «Опора», ще раз підкреслив роль громадськості в розвитку системи електронного урядування та впровадження Ініціативи «Партнерство «Відкритий Уряд». Він зазначив, зокрема, що, в разі недостатньої довіри до місцевої влади, громадські організації можуть та повинні контролювати її дії там, де вони мають змогу це зробити, як приклад – безпосередній контроль за відповідями місцевої влади на звернення громадян.

О.Пономаренко, заступник директора департаменту організаційного забезпечення Асоціації міст України та С.Корчинський, інформаційний менеджер Інституту громадянського суспільства, підкреслили актуальність питання розвитку електронного урядування та електронної демократії на державному та місцевому рівнях, висловили зацікавленість у впровадженні в Україні Ініціативи «Партнерство «Відкритий уряд» та готовність взяти участь у формуванні відповідних муніципальних стандартів.

Під час «мозкового штурму», активну участь у якому взяли всі присутні, було висловлено ряд цікавих ідей, що будуть використані в розробці конкретних кроків, спрямованих на розвиток е-урядування та сприяння впровадженню Ініціативи «Партнерство «Відкритий Уряд» на місцевому рівні.

Крім того, учасники круглого столу мали змогу відвідати Вінницьку міську раду, ознайомитися з принципами функціонування Центру адміністративних послуг «Прозорий офіс» та відділу оперативного реагування «Цілодобова варта», особливостями електронного документообігу ВМР.

ГО «Подільська агенція регіонального розвитку»  запрошує представників муніципальних утворень (групи до 10 чоловік) взяти участь в серії одноденних стажувань «Технології електронного урядування», яка триватиме протягом вересня-грудня 2012 р.

Ознайомитися з тематикою, умовами та  термінами стажування 

.

 

 

Всі новини